W piątek w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba oraz na Cmentarzu Centralnym odbędą się uroczystości pogrzebowe wojewody zachodniopomorskiego Piotra Jani. Przypomnijmy, nasz wojewoda zachodniopomorski zmarł w niedzielę w Zabrzu. Miał 64 lata.

Piotr Jania stanowisko wojewody objął w grudniu 2015 r., po wygranych wyborach parlamentarnych przez Prawo i Sprawiedliwość. Zmarł 14 sierpnia w Zabrzu, gdzie przechodził operację serca.

W związku ze śmiercią wojewody, w holu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wystawiona została księga kondolencyjna, może się do niej wpisać każdy. Księga wystawiona będzie do czwartku.

Piotr Jania urodził się w 1952 r. w Szczecinie, w stolicy Pomorza Zachodniego w Instytucie Politologii Uniwersytetu Szczecińskiego ukończył studia. Większość swojego życia był związany z portem w Szczecinie, zaczynał pracę jako brygadzistą. Z czasem piał się po szczeblach kariery, by w latach 2006-2008 pełnić funkcję wiceprezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

W czasach PRL-u Piotr Jania był aktywnym członkiem Solidarności. Zaangażowany był m.in. w tworzenie podziemnego pisma "CDN". Brał również udział w strajkach w 1988 roku. Za swoją działalność w opozycji w 2008 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Obecnie funkcję wojewody zachodniopomorskiego pełni dotychczasowy wicewojewoda Marek Subocz.