Dębnowska Rada Seniorów wychodzi z inicjatywą utworzenia na terenie Dębna tzw. Jadłodzielni. Miejsca, gdzie będzie można oddawać, przekazywać, bądź dystrybuować zbędną żywność na potrzeby osób ubogich, niesamodzielnych czy dysfunkcyjnych.

Z naszych obserwacji wynika, że wśród mieszkańców naszej gminy są osoby, które potrzebują jedzenia, więc szukają jej w śmietnikach przy dużych marketach, proszą o datki pod sklepami czy nachodzą bary, restauracje oraz stołówki prosząc o jakąś ciepłą strawę. Wiemy również, że jest spora grupa emerytów i rencistów, których nie stać na posiłki dwudaniowe, a śniadania składają się często z bułki i mleka.
Z drugiej strony dowiadujemy się, że sporo żywności ze sklepów, restauracji czy barów jest wyrzucana, bądź marnowana, bo właściciele nie wiedzą, co mają z nią zrobić. Jeżeli jakaś dębnowska organizacja pożytku publicznego otworzyłaby taki punkt gromadzenia zbędnej żywności, to zarówno restauratorzy, właściciele sklepów czy nawet mieszkańcy, którzy chcieliby się podzielić swoim posiłkiem z innymi, dostarczaliby swoje nadwyżki lub informowali o takiej żywności tę organizację.
Dębnowska Rada Seniorów zorganizowała we wrześniu spotkanie w tej sprawie, ale niestety - zainteresowanych pomocą nie było, a ci co przyszli nie zdeklarowali się podjąć takiej inicjatywy. Dlatego zwracamy się do restauratorów, właścicieli punktów gastronomicznych, sklepów, przedstawicieli marketów spożywczych, stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz seniorów i ubogich oraz mieszkańców Dębna o utworzenie takiego punktu podczas Kiermaszu bożonarodzeniowego, który odbędzie się 14 grudnia na pl. Konstytucji 3 Maja. Zbierać żywność będą dwie radne z Dębnowskiej Rady Seniorów. Będzie to akcja jednorazowa, ale wierzymy, że znajdzie się jakaś organizacja pozarządowa lub grupa osób, które zechcą na naszym rynku otworzyć taką jadłodzielnię. Mamy zapewnienie Burmistrza, że kiosk i opłaty za media (woda, prąd) Gmina zapewni. Koordynatorem projektu jest radny senior A. Wierzchowski, a wszelkich informacji o utworzeniu Jadłodzielni w Dębnie przekażą koleżanki radne na Kiermaszu.
Jadłodzielnie działają już od wielu lat na terenie kraju, a w Szczecinie otwarto już nawet dwa punkty, co można zobaczyć na stronie http://www.jadlodzielniaszczecin.pl/. Piękne hasło „Ratujemy – nie marnujemy” może być również dewizą naszych mieszkańców, jeżeli zechcemy podzielić się żywnością z drugim człowiekiem.
Dębnowska Rada Seniorów