Od 1 stycznia zgodnie z nowelizacją przepisów policjanci podczas kontroli drogowych sprawdzają stan liczników w kontrolowanych pojazdach. Dane przesyłane są do systemu CEP - Centralnej Ewidencji Pojazdów. W trakcie jednej z takich kontroli pyrzyccy funkcjonariusze ujawnili cofnięty licznik.

Policjanci pyrzyckiej drogówki, w związku z kontrolą prędkości zatrzymali do kontroli pojazd marki Ford. 26 – letni kierujący za przekroczenie dozwolonej prędkości został ukarany mandatem karnym. Policjanci zgodnie z nowymi obowiązkami, jakie nakłada na nich znowelizowany Kodeks Karny, podczas kontroli sprawdzili również licznik kontrolowanego pojazdu. Zatrzymany pojazd osobowy miał cofnięty drogomierz o ponad 27 000 km.

Funkcjonariusze na podstawie ustaleń sporządzili dokumentację w celu przeprowadzenia postępowania zgodnie z art. 306a Kodeksu Karnego. Po nowelizacji przepisów, zmiana wskazań drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru w pojazdach mechanicznych jest przestępstwem, za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat