Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie apeluje o ostrożne i rozważne zachowywanie się podczas majowego wypoczynku na terenach leśnych. Od kilkunastu dni występuje bardzo duże zagrożenie pożarowe w lasach, a prognozy pogody zapowiadają kolejne ciepłe dni. 


Tylko we wtorek na terenie, którym swoim zasięgiem obejmuje RDLP w Szczecinie miało miejsc 5 pożarów lasu o łącznej powierzchni ok. 1,5 ha. 

Mimo to leśnicy zapraszają do lasu wszystkich tych, którzy szukają wypoczynku, przypominając jednocześnie, że na terenach leśnych i śródleśnych zabronione jest używanie otwartego ognia, rozpalania ognisk, grilli oraz palenia tytoniu.

Co może spowodować pożar? Niedopałek papierosa, niesprawny samochód czy samozapłon. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie od początku roku miało miejsce 112 pożarów lasu na łącznej powierzchni ponad 13 ha. Jak informują leśnicy koszt odnowienia jednego hektara spalonej powierzchni leśnej przekracza 10 tys. zł. 

Bezśnieżna zima, sucha i gorąca wiosna spowodowały, że tegoroczny okres zagrożenia pożarowego lasów jest wyjątkowo pracowity. Niestety przyczyną wszystkich pożarów był człowiek. Las płonie szybko, ale jego odnowienie wymaga pracy wielu pokoleń leśników.

Leśnicy zapowiadają, że prognozy pogody na najbliższe dni zakładają wysokie temperatury powietrza oraz niewielką ilość opadów. Takie warunki ewidentnie wpływają na wzrost zagrożenia pożarowego. 

Każdy z nas przed wycieczką do lasu poprzez stronę internetową: http://www.traxelektronik.pl/ pogoda/las/index.php może sprawdzić aktualne zagrożenie pożarowe lasu. W przypadku pożaru należy dzwonić pod nr 998 lub 112.