Ponad 100 km drogą wodną. 46,7 metrów różnicy poziomów wody musieli pokonać na silniku, w tym 83 km kanałem Odra-Hawela, mijając liczne mosty i piękne krajobrazy.

Sezon żeglarski w gminie Cedynia niniejszym można uznać za otwarty!
24 godziny płynął Pan Marcin wraz z kolegą z Berlina Zachodniego do Osinowa Dolnego w gminie Cedynia. 6 konny silnik SUZUKI sprawował się dzielnie spalając niecałe 40 litrów podczas tej długiej przeprawy. Szczęśliwi żeglarze zacumowali w zatoce w Osinowie Dolnym, stając się pierwszymi w tym sezonie. -Oczywiście największe wrażenie zrobiła na nas podnośnia statków w Niderfinow - powiedział Pan Marcin.

Kanał Odra-Hawela (niem. Oder-Havel-Kanal) – kanał w Niemczech, Brandenburgia, o długości 82,8 km, oddany do użytku w 1913 roku. Zastąpił Kanał Finow. Całkowita długość drogi wodnej Havela – Odra (niem. Havel-Oder-Wasserstraße HOW) wynosi 101,6 km. Łączy Odrę koło Cedyni z Hawelą koło Oranienburga. Stanowi ważne połączenie dróg wodnych Niemiec z Polską i zachodnią Europą oraz Berlina zeSzczecinem. Swój początek ma na śluzie Spandau w Berlinie (kilometr 0) a kończy się wpływając do Odry na 667,0 km (kilometr 93) śluzami Hohensaaten, 3 kilometry na północ od Osinowa Dolnego. Kanał posiada cztery trzy śluzy o łącznej różnicy poziomów 45,7 / 46,7 metrów. Na jego 10 kilometrze znajduje się początek Kanału Haweli wybudowanego w 1952 w celu ominięcia Berlina Zachodniego. Na 78,0 kilometrze znajduje się wybudowana w 1934podnośnia – śluza windowa Niederfinow o wymiarach wanny 85 metrów na 12 metrów i wysokości podnoszenia 36 metrów.

Zdjęcia:  Andreas Steinhoff, M.M.Minderhoud, ono24.info