Lato odchodzi. A co nadchodzi? Złota polska jesień czy jesienna słota? Okres grzybobrania i gromadzenia zapasów czy spędzania czasu na kanapie pod kocem z herbatą z imbirem i ulubionym serialem? Szara i deszczowa pora roku czy pełna ciepłych barw od żółci przez czerwień po brąz? Dla każdego pewnie jesień jest czym innym, jedno jednak jest pewne – nie zasługuje zdecydowanie na opinię nudnej i nieciekawej pory.

Jesienna słota…wcale nie musi być nudno!

                Leopold Staff w swoim najsłynniejszym wierszu „Deszcz jesienny” pisał: „O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny i pluszcze jednaki, miarowy, niezmienny, dżdżu krople padają i tłuką w me okno.” To obraz jesieni bliski prawdy, ale nie jedyny. Jesienią zdarzają się bowiem także na szczęście dni pełne słońca przenikającego barwne korony drzew oraz bezchmurnego nieba i ciepłego wiatru.

Tak naprawdę jednak nie chodzi o to, jaka jest pogoda. Jesienią można świetnie się bawić w  każdych warunkach atmosferycznych – nie musi grozić nam nuda! Wystarczy troszkę inwencji twórczej i odrobina kreatywności. Jesienią można na przykład:

  • Pograć ze znajomymi w gry planszowe
  • Pójść do kina
  • Wybrać się na jesienny spacer i pozbierać kasztany lub poskakać po kałużach, by znów poczuć się jak dziecko
  • Zmienić oblicze szafy, czyli pójść na jesienne zakupy zgodne z najnowszymi trendami mody
  • Urządzić domówkę
  • Wybrać się na koncert do klubu.

Spędzać dobrze czas można nawet przy jesiennych ulewach, we własnym domu – poczytać książkę, posurfować po Internecie, rozwiązywać krzyżówki czy szarady, oglądać seriale albo zagrać w kasynie online lub obstawić u legalnych bukmacherów online. Te ostatnie zajęcia mogą przynieść pewne profity – warto jednak grać i obstawiać z głową i przede wszystkim u legalnych dostawców takich usług, zatem np. legalnie grać w etoto. Czemu by nie?

Początek jesieni

                Nowa pora roku w kalendarzu pojawi się 23 września – jak co roku zresztą. W tym roku to wypada w poniedziałek. Kalendarzowa jesień trwa trzy miesiące, do 21 grudnia, kiedy to ustąpi miejsca zimie. Co ciekawe w tym roku astronomiczna jesień także zaczyna się 23 września. Nie jest to regułą, bo kalendarzowy początek jesieni jest stałą datą, ale astronomiczny – nie. Pierwszy dzień jesieni astronomicznej przypada na równonoc jesienną. To moment, w którym Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Wtedy promienie słoneczne padają prostopadle na równik oraz są styczne do jej powierzchni na obu biegunach. Po równonocy Słońce zaczyna mocniej oświetlać jedną półkulę Ziemi. W czasie równonocy dzień i noc trwają tyle samo – mniej więcej 12 godzin. Po tej dacie dzień się systematycznie skraca, a noc wydłuża. Kolejna równonoc jest wiosną.

U nas jesień, a na dole wiosna!

                Jesienne miesiące na półkuli północnej to wrzesień, październik oraz listopad, chociaż kalendarzowo spora cześć grudnia jest tak naprawdę jesienią. Dla półkuli południowej zaczyna się teraz wiosna. Jesień nadejdzie dla nich wtedy, kiedy u nas będzie wiosna, bo między oboma półkulami jest półroczne przesunięcie.

Świętowanie pierwszego dnia jesieni kiedyś

                Dawniej hucznie obchodzono pierwszy dzień jesieni. Na polu zostawiano kilka kłosów nieskoszonego żyta, aby ziemia miała trochę ziarna nawet na zimowe dni. Resztę zboża chowano do świątyni. Kilka dni przed rozpoczęciem jesieni, przed posągiem słowiańskiego boga urodzaju i wojny Świętowita stawiano kielich z miodem pitnym. Jeśli został on nienaruszony, była to wróżba na bardzo obfite plony. Oczywiście pierwszy dzień jesień wiązał się też z hucznymi zabawami.

Dożynki i inne jesienne święta współcześnie

                Współcześnie jesień zapowiada się dożynkami. To imprezy wiejskie, którym przewodzi Starosta i Starościna. Wznoszone są specjalne wieńce z kłosów, zbóż i polnych kwiatów oraz wręczany jest bochen chleba z mąki z ostatnich zbiorów – gospodarz dożynek otrzymuje te dary i rozpoczyna się zabawa. Dożynkom towarzyszy festyn ludowy z koncertami i innymi atrakcjami. Inne typowe jesienne święta to:

  • Zaduszki – słowiański zwyczaj wspominania zmarłych 2 listopada.
  • Halloween – coraz bardziej popularne w Polsce święto, które „przywędrowało” zza Oceanu i obchodzone jest w nocy z 31 października na 1 listopada.