Śluza skonstruowana przez szczecińskich badaczy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT skanuje twarz, mierzy temperaturę i wydmuchuje mgiełkę płynu do dezynfekcji prosto na dłonie i ubranie. Urządzenie samo podejmuje decyzję o wpuszczeniu osoby testowanej na teren obiektu użyteczności publicznej. Pomysłodawcą projektu jest Paweł Herbin pochodzący z Dębna.

Prace nad konceptem pn. „System zautomatyzowanej kontroli dostępu do obiektów użyteczności publicznej przeznaczony do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu SARS-CoV-2” trwały trzy miesiące. Jego celem było opracowanie zintegrowanego systemu mechatronicznego służącego do kontroli wejścia do obiektów użyteczności publicznej. Kierownikiem projektu i autorem wynalazku jest dr inż. Paweł Herbin.
W ramach przyznanego grantu wykonałem prototyp zautomatyzowanej śluzy ograniczającej dostęp do obiektu użyteczności publicznej dla osób, u których występuje jeden z symptomów COVID-19 (podwyższona temperatura) – tłumaczy dr inż. Paweł Herbin.
Śluza wykonana przez szczecińskich inżynierów w składzie: Paweł Herbin, Mirosław Pajor, Piotr Miądlicki, Paweł Dunaj, Marek Grudziński, Łukasz Marchewka, Bartłomiej Szymczak ma wbudowany układ pomiaru temperatury wraz z systemem rozpoznawania osób o podwyższonej temperaturze, dezynfekuje dłonie i odzież.
Urządzenie jest tak zaprogramowane, że samo podejmuje decyzję o wpuszczeniu na teren obiektu osoby testowanej – tłumaczy Herbin.
Dodatkowo ważnym aspektem proponowanego systemu jest możliwość zbierania materiałów w formie zdjęć wraz z opisem wysokości temperatury oraz datą wejścia na teren kontrolowanego obiektu. System może być także wyposażony w czytnik kart RFID.
Do końca czerwca br. zachodniopomorskie uczelnie mogły ubiegać się o granty dla zespołów badawczych na tworzenie, testowanie i weryfikację rozwiązań mających na celu walkę ze skutkami pandemii COVID-19. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego docenił jedenaście innowacyjnych projektów, które opracowali naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Granty realizowane były w ramach projektu „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab”  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.