Marszałek województwa Olgierd Geblewicz w 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce złożył kwiaty przed bramą Stoczni Szczecińskiej, pod tablicą upamiętniającą ofiary Grudnia ’70. Towarzyszyli mu przedstawiciele środowisk kombatanckich.

- Gdy wybuchł stan wojenny miałem 9 lat i faktycznie pamiętam, że tej niedzieli nie było „Teleranka”. Bardzo dobrze pamiętam jak wyglądało życie w stanie wojennym. Ludzie trzymali się blisko siebie, codzienność toczyła się wokół blokowych klatek. Był to bardzo smutny i przygnębiający okres. Składając kwiaty pod szczecińską stocznią, okazujemy pamięć w miejscu symbolicznym dla Szczecina i Pomorza Zachodniego. Miejscu, które jest ikoną walki z komunizmem. – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Stan wojenny wprowadzony został 13 grudnia 1981 roku na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zawieszony 31 grudnia 1982 roku i zniesiony całkowicie 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.

Stan wojenny wprowadzono na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa z 12 grudnia 1981 roku, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy, faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych. Został poparty przez Sejm PRL uchwałą z 25 stycznia 1982 roku.