W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 - „Pamięć miejsc i ludzi" Miejski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Moryniu po raz kolejny włączyły się w projekt edukacyjny mający na celu uświadomienie dzieciom - czym jest pamięć i historia. Akcja miała miejsce w minioną sobotę 17 września, a udział w niej wzięły dzieci z gminy Moryń.

„Śladami Moryńskich Legend" - taki tytuł nosiły warsztaty literacko-plastyczne, podczas których dzieci najpierw wysłuchały legend, a następnie wykonały prace plastyczne ukazujące ich wyobrażenia dotyczące mitów i podań. Oprócz samodzielnej pracy niezwykle ważnym elementem był praca w grupach. Uczestnicy musieli nie tylko wykazać się wyobraźnią, ale również zgrać własną wizję z wizją kolegi czy koleżanki i przenieść ją na wielkoformatowy arkusz. Nie było to łatwe zadanie. Legenda o najwyższym punkcie w Moryniu czyli miejscu, gdzie obecnie znajduje się Kościół Parafialny jest nową legendą i usytuowanie pewnych miejsc z nim związanych sprawiło dzieciom wiele trudności, ale też dużo frajdy.

Warsztaty zakończyły się w Zielonym Zakątku, gdzie przy wspólnym ognisku najwytrwalsi wysłuchali zupełnie nieznanych historii związanych z Moryniem i okolicami.