Zapraszają na spotkania, na których prezentują i namawiają do zakupu "drogich" garnków czy "uzdrawiających" mat. Na pokazy przychodzą zazwyczaj seniorzy, którzy po podpisaniu umowy-pożyczki popadają w długi i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Do jednego z takich spotkań doszło ostatnio w Pyrzycach. Nie wykluczone, że osoby te mogą działać także na terenie powiatów: gryfińskiego choszczeńskiego czy myśliborskiego.


Media od wielu lat przestrzegają przed firmami specjalizującymi się w sprzedaży bezpośredniej. Te organizują spotkania, na które zazwyczaj zapraszane są osoby starsze.
Do jednego z takich spotkań doszło wczoraj w Pyrzycach. Przybyłym potencjalnym klientom do zakupu oferowano maty uzdrawiające, zestawy garnków oraz odkurzacze. W pokazie udział brały głównie osoby starsze na podstawie otrzymanych zaproszeń.
W wyniku namów osób prowadzących spotkanie, szereg konsumentów dokonało zakupu towaru po zawyżonej cenie. Uczestniczące w pokazie osoby dały wiarę słowom, że zaproponowana kwota towaru jest korzystna lub, że zostali szczęśliwymi zwycięzcami loterii, w wyniku której mogą kupić przedmiot po atrakcyjnej cenie. Ponadto towary sprzedawane były też w systemie ratalnym z jednoczesnym zawarciem umowy kredytu bankowego, co dodatkowo powiększało koszty umów.

Jak informuje Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Pyrzycach, Krzysztof Jastrzębski, kupiec może odstąpić od umowy sprzedaży w ciągu 14 dni.

- Przypominam, że osoby które dokonały zakupu poza siedzibą przedsiębiorcy lub na odległość mogą w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny odstąpić od umowy - tłumaczy Jastrzębski. - W tym celu należy sporządzić pisemne oświadczenie o odstąpieniu od umowy i wysłać listem poleconym na adres sprzedawcy; takowe oświadczenie sprzedawca powinien wręczyć kupującemu przy zawarciu umowy - wyjaśnia.

Oszukane osoby o pomoc w powyższym zakresie zwrócić się mogą do powiatowego rzecznika konsumentów.