Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, proponuje złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, wkrótce możliwość składania wniosku o nowy dowód osobisty przez internet nie będzie obowiązywać.
"Od 2 sierpnia zaczną obowiązywać w Polsce nowe unijne przepisy – wniosek o dowód będzie można składać tylko w urzędzie. "
Złożenie wniosku będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane – napisano w informacji prasowej.
Skorzystaj z e-usługi i uzyskaj dowód osobisty, gov.pl.

Do złożenia wniosku o dowód przez internet konieczny jest profil zaufany. 
Trzeba także mieć zdjęcie, spełniające określone wymagania.
Kolejny krok to wizyta na portalu GOV.pl. Kiedy już tam będziesz – profilem zaufanym zaloguj się do konta Mój GOV (znajdziesz je w prawym górnym rogu ekranu). Po zalogowaniu, w spisie po prawej stronie, wybierz e-usługę Uzyskaj dowód osobisty. 
Wzdanie dowodu jest bezpłatne.
Dokument, który będzie czekał w urzędzie to e-dowód z warstwą elektroniczną. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca 2019 roku. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia między innymi elektroniczne podpisywanie dokumentów. 
W związku z wejściem w życie nowych przepisów NIE będzie trzeba wymieniać ważnych dowodów osobistych. Będzie można z nich korzystać do czasu, aż minie ich ważność.
Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.