Samochód a może motocykl? Nowy Oddział Terenowy WORD w Barlinku to udogodnienie dla mieszkańców tej miejscowości oraz okolic, którzy będą starali się o prawo jazdy. W oficjalnym otwarciu ośrodka, które odbyło się w piątek 16 lutego br. uczestniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.


- Nowe ośrodki egzaminacyjne na prawo jazdy to przede wszystkim udogodnienie dla naszych mieszkańców. Myślę, że na Oddział Terenowy WORD w Barlinku czekali nie tylko jego mieszkańcy, ale także przyszli kursanci, którzy zamieszkują południowo-zachodnią część województwa – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Oddział w Barlinku zlokalizowany jest w budynku byłego liceum ekonomicznego przy ul. Jeziornej. Siedziba o łącznej powierzchni 460 m2 posiada salę wykładową, biuro obsługi interesantów, salę komputerową, pomieszczenie dla egzaminatorów oraz pomieszczenie socjalne. Na jego terenie znajduje się także plac manewrowy. Aktualnie w barlineckiej filii, czynnej od poniedziałku do piątku, zatrudnionych jest dwóch egzaminatorów, ostateczna ich liczba będzie zależna od ilości zaplanowanych egzaminów.

Decyzję o utworzeniu w Barlinku Oddziału Terenowego WORD podjął Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Wcześniej, na wniosek Marszałka Województwa, Sejmik wskazał to miasto, jako miejsce, w którym mogą odbywać się państwowe egzaminy na prawo jazdy.

Obecnie w Oddziale Terenowym WORD w Barlinku przeprowadzane są egzaminy na prawo jazdy kategorii B i B1. Kursanci jeżdżą autami marki Fiat Punto. Wkrótce będzie możliwe uzyskanie także uprawnień w zakresie prawa jazdy kat. AM, A1, A2, A.

WORD w Barlinku daje lepszy dostęp mieszkańcom południowo-zachodniej części województwa do instytucji uprawnionej do przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy. Duża odległość takiego ośrodka od miejsca zamieszkania skłaniała te osoby do migracji poza granice województwa np. do Gorzowa Wlkp.

Kursanci z północnego obszaru województwa zachodniopomorskiego mają obecnie do dyspozycji dwa Ośrodki Ruchu Drogowego – WORD w Szczecinie oraz ZORD w Koszalinie, z kolei z myślą o przyszłych kierowcach z południa utworzono Oddział Terenowy ZORD w Szczecinku oraz Oddział Terenowy WORD w Barlinku.