W niedzielę 8 lipca br. w godz. 11.00 – 15.00 przy wejściu głównym na plażę miejską w Moryniu odbędzie się akcja krwiodawstwa. Krew mogą oddać osoby zdrowe w wieku 18 – 65 lat. Organizatorami wydarzenia są: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Ducha w Moryniu oraz restauracja na plaży "Victoria".


Ponad połowa Polaków uważa, że krew można wyprodukować w laboratorium. Jest to jeden z najczęściej powielanych stereotypów na temat krwiodawstwa. Krwi ani żadnych produktów krwiopodobnych nie da się uzyskać sztucznie. Jedyną jej fabryką jest ludzki organizm.

Fakty i mity o krwiodawstwie:

Oddając krew można się zarazić
Jest to całkowicie niemożliwe. Do pobierania krwi i próbek do badań stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku.

Oddawanie krwi uzależnia 
Oddawanie krwi nie powoduje żadnych efektów ubocznych ani uzależnienia.

Aby oddać krew, trzeba znać swoją grupę
Nie jest to wymagane. Potencjalny dawca krwi jest poddawany kontroli medycznej, a grupa krwi jest ustalana po pobraniu.

Za oddanie krwi dostaje się pieniądze
W Polsce krew oddaje się nieodpłatnie. Z punktu widzenia biorcy wartość krwi jest nieprzeliczalna na pieniądze. Krew oddaje się bezinteresownie.

Krew należy oddawać jedynie na apel
Krew należy oddawać regularnie, ponieważ tak tworzą się jej zapasy, niezbędne do wykorzystania nie tylko w różnych nagłych sytuacjach, a przede wszystkim do systematycznego realizowania leczenia najcięższych chorób przewlekłych.

Można oddać dowolną ilość krwi
Jednorazowo pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml.

Na oddawanie krwi należy przychodzić na czczo
Do oddania krwi należy zgłosić  wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina,  warzywa, owoce). Unikać potraw tłustych (smalec, masło, śmietana, tłusta wędlina), które mogą spowodować, że krew będzie lipemiczna (przetłuszczona) i nie będzie nadawała się do celów leczniczych, również wieczorem w dzień poprzedzający oddanie krwi. Przed oddaniem należy pić dużo wody lub soków owocowych. Pół godziny przed oddaniem krwi nie należy palić papierosów. Nie należy przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu i/lub środkach zmieniających nastrój.

Oddawanie krwi powoduje zmianę wagi ciała
Oddawanie krwi nie powoduje obserwowalnego spadku ani wzrostu masy ciała.