Wczoraj ujawniliśmy nagrania, na podstawie których można mieć zastrzeżenia co do prawidłowości funkcjonowania ZGDO. Dziś władze związku ponownie się spotykają. Tymczasem mieszkańcy odległych od Cedyni miejscowości przypominają, że utajnianie niewygodnych faktów, to dla ZDGO nie nowość.

Dzisiaj o godzinie 10:00 odbędzie się w Cedyni kolejne spotkanie władz Związku Gmin Dolnej Odry, prawdopodobnie podjęta zostanie kolejna próba przegłosowania podwyższenia opłaty za przynależność do związku. Dzisiaj za każdego mieszkańca gminy wnoszą opłatę w wysokości 5,10 zł do kasy ZGDO, tymczasem władze ZGDO chcą podniesienia tych opat. Podwyżki zapowiadają się iście drakońskie, ze wspominanej kwoty 5,10 zł na 25,60 zł.

Niewygodnych pytań pod adresem władz związku nie brakuje. Po naszej wczorajszej publikacji Ustawiony Przetarg? ,,To była polityczna sprawa, bo trzeba było utrzeć nosa Remondisowi'' gdzie ujawniliśmy nagrania z ostatniego spotkania władz ZGDO, z których można wywnioskować, że w związku dochodziło do nieprawidłowości, mieszkańcy gmin wchodzących w skład ZGDO podkreślają, że to nie pierwszy raz, kiedy odbiera się głos osobom, które stawiają trudne pytania.

- To było na początku tego roku, zaprosiliśmy do nas część władz związku i pytaliśmy o wstrzymany odbiór wielkich gabarytów, o długi ZGDO i o możliwość wystąpienia ze związku – mówi Sylwia Kotkowska-Rzeppa, mieszkanka gminy Krzęcin (powiat choszczeński). – Władze związku informowały o zamiarze powołania nowej spółki, wówczas zaczęłam dopytywać o szczegóły, m.in. o udziały gmin w tym nowym tworze. Wtedy wójt też mi odebrał głos, żadnych odpowiedzi nie uzyskaliśmy jako mieszkańcy – komentuje.

Nasza redakcja będzie obecna dzisiaj podczas zgromadzenia ZGDO, które ma się odbyć w Cedyni. Nie można wykluczyć, że sprawą przetargu śmieciowego zajmie się prokuratura i CBA. Wczoraj ujawniliśmy również nagranie ze słowami Kazimierza Szarżanowicza, wójta gminy Stargard, który mówi, że:

- Politycznie żeśmy niektóre sprawy tutaj na związku załatwili (…) chciałbym nawiązać do ostatniego przetargu, to też była polityczna sprawa, bo trzeba utrzeć nos Remondisowi, wszystko jest dobrze, bardzo mi się to też podobało. Tylko wygrywa firma, która miała zacząć wozić od 1 lutego, potem dajemy im vacatio legis, wakacje, dlatego, że nie byli przygotowani na to. A Remondis walnął na te dwa miesiące cenę, jaką chciał.


Redakcja ono24.info będzie prowadziła transmisję na żywo z dzisiejszego zgromadzenia ZGDO. Śledźcie naszą relację od godziny 10:00 na stronie.