9 listopada 2019 roku w Dębnowskim Ośrodku Kultury  Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Dębnie zorganizowało obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Dębnie pod hasłem „Chroń swoją rodzinę”. Wydarzenie zostało objęte patronatem burmistrza  Dębna. Piecze naukową sprawował  Jarosław Maciocha – lekarz chorób wewnętrznych w szpitalu w Dębnie.

Na spotkaniu obecny był Eugeniusz Tworek prezes ZW PSD Szczecin –wraz z osobami towarzyszącymi, Krzysztof Prętnicki - prezes Szpitala w Dębnie, który omówił obecną sytuację Szpitala w Dębnie oraz Zdzisława Porzezińska -  wieloletni lekarz ,,dębnowskich cukrzyków” . Zaproszeni goście złożyli życzenia dla członków koła PSD W Dębnie.

Piecze naukową nad spotkaniem sprawował Jarosław Maciocha

Aktywne osoby działające w kole otrzymały dyplomy uznania od przewodniczącego ZW PSD w Szczecinie są to osoby: Aksamit Wiktor, Maria Sardakowska, Teresa Pawlaczyk, Czesława Zarzycka, Ula  Szulc, Katarzyna Kruczyk – dyrektor Przedszkola Nr 1 oraz Janina Bladyniec właściciel Drukarni Pol-Graf. Wręczono też nagrody dla osób, które najlepiej rozwiązały testy z wiadomości przekazanych w ramach Szkoły cukrzycy, która już drugi raz prowadzona była przez Jarosława Maciocha. III edycja rozpocznie się w styczniu 2020 roku, na którą to szkołę serdecznie zapraszamy nie tylko osoby mające cukrzycę, ale też rodziny tych osób.

Osoby wyróżnione

W trakcie obchodów można było usłyszeć wykłady m.in. Andrzeja Paciorkowskiego – lek. med. diabetologa, koordynatora Programu Edukacyjnego „Szkoła Cukrzycy", lekarza Federacji „Porozumienie Zielonogórskie", który wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Chroń swoją rodzinę” oraz Beaty Podbereskiej - dietetyk, która mówiła o udziale pacjenta w terapii cukrzycy dietą.

Podczas spotkania było można usłyszeć ciekawe wykłady zaproszonych gości

Uczestnicy konferencji mogli wykonać pomiary przygodnej glikemii we krwi za pomocą glukometru w ramach działań prewencyjnych przez pielęgniarki ze szpitala w Dębnie.

Podczas spotkania można było zmierzyć sobie poziom cukru

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation - IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization - WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

Od 1991 r. popularność tego dnia wzrosła i obecnie jest on obchodzony przez ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata. W obchodach uczestniczą osoby ze środowisk opiniotwórczych, lekarze, dzieci, dorośli i oczywiście ludzie chorzy na cukrzycę.

Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne. Jest to 9. edycja obchodów w Dębnie,  na które to zapraszani są lekarze i wykładowcy rożnych dziedzin dotyczących cukrzycy.  Z cukrzycy się nie wyrasta, z nią się żyje, tylko trzeba pamiętać, jak z chorobą postępować.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie – do zobaczenia za rok. Będzie to 10 jubileuszowe spotkanie.

Jezrzy Rzechółka prezes Stowarzyszenia