W Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie odbyło się spotkanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.


Od dwóch lat Rzecznik organizuje cykliczne spotkania w różnych regionach. Jeździ po kraju i rozmawia z zainteresowanymi o wielu różnych sprawach. Takie wizyty to jedna z form komunikacji w służbie na rzecz obywateli. Warto podkreślić, że w ub. roku do RPO skierowano ponad 50 tys. wniosków.

Piątkowe spotkanie przebiegało ph. „Szkoda, że nieraz warto się skryć, ale tak łatwiej z ludźmi żyć”. Podczas debaty rozmawiano m.in. o prawach osób niepełnosprawnych, edukacji, zatrudnieniu, barierach funkcjonalnych, uczestnictwie w życiu społecznym, kulturalnym, artystycznym, sportowym, sytuacji opiekunów osób z niepełnosprawnością, instytucji ubezwłasnowolnienia. Do dyskusji fachowców włączyli się niepełnosprawni, a ich głos wybrzmiał wyjątkowo – dobitnie i prawdziwie. Miłym akcentem spotkania były występy pensjonariuszy DPS-u oraz uczestników Teatru Bomba Bomba, a także poczęstunek przygotowany przez uczniów pobliskiego Zespołu Szkół Specjalnych.

Tego samego dnia ok. g. 15, podczas konferencji prasowej w starostwie powiatowym A. Bodnar krótko podsumował swoje spotkania z mieszkańcami województwa zachodniopomorskiego; w ciągu czterech wrześniowych dni (19-22) odwiedził Szczecin, Stargard, Gryfice, Złocieniec, Drawsko Pomorskie, Siemczyno, Czaplinek i Gryfino.
Maria Piznal