Czytanie książek, wspomnienia z podróży w Himalaje i do Irlandii M. Dorożyńskiej i A. Mika oraz wspólne ognisko czekało na gości Nocy Bibliotek, która odbyła się w moryńskim zielonym zakątku w sobotni wieczór.

Noc Bibliotek” to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja, promująca w sposób niekonwencjonalny czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Biblioteki publiczne, szkolne i pedagogiczne łączyły siły i czekały na czytelników z mnóstwem atrakcji.

III edycja ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek” odbyła się w sobotę 3 czerwca 2017 r. Biblioteka moryńska do wydarzenia przystąpiła po raz pierwszy, rozpoczynając imprezę pokazem multimedialnym.

Bohaterką pierwszej prezentacji była Małgorzata Dorożyńska, która w fascynujący sposób opowiadała o swoich przeżyciach z ostatniej wyprawy w Himalaje. Przybliżyła słuchaczom historię Nepalu po trzęsieniu ziemi w 2015 r., opowiadała o swoich emocjach związanych trekkingiem, z pokonywaniem wiszących mostów, chorobie wysokościowej, o spotkaniach z Nepalczykami i Tybetańczykami i o wielu innych, czasem bardzo zabawnych sytuacjach.

Następnie zaprezentowane zostały dwa filmy z podróży do Peru, Ekwadoru i Galapagos oraz niewielkiej wyspy na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Borneo - Sipadan.

Zaprezentowane filmy nosiły wspólny tytuł "Podwodny świat", a ich bohaterami było małżeństwo Anna i Jerzy Mikowie, którzy od wielu lat podróżują w najdalsze zakątki świata, a ich fascynacja to roślinny i zwierzęcy świat pod wodą, bowiem oboje są płetwonurkami.

Na zakończenie wszyscy zarówno zaproszeni goście jak i słuchacze zgromadzili się przy wspólnym ognisku, by jeszcze tam wymieniać się wrażeniami ze swoich wojaży.