Nowogródek Pomorski wydaje najwięcej pieniędzy na kulturę. Mała gmina wypada najlepiej ze wszystkich samorządów powiatu myśliborskiego. W ten niewielkiej miejscowości wydaje się dwa razy więcej pieniędzy w przeliczenia na mieszkańca, niż w o wiele bogatszym Barlinku.

 

Wczoraj opublikowaliśmy wyniki rankingu wydatków na kulturę dla samorządów powiatu gryfińskiego. Dzisiaj przyglądamy się powiatowi myśliborskiemu, przypomnijmy, ranking ten stworzyło znane czasopismo samorządowe, Wspólnota.

Co ciekawe, w przypadku samorządów z regionu myśliborskiego, najlepiej wypadają gminy wiejskie. Nowogródek Pomorski, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wydaje kwotę 1 185,61 zł, co daje mu w zestawieniu gmin wiejskich przyzwoite, 89 miejsce. Na odległym, 371 plasuje się gmina Boleszkowice, ona wydaje ponad 720 złotych rocznie na mieszkańca.

Jeszcze mniej myśli się o kulturze w miastach powiatu, to jest w Myśliborzu, Barlinku i Dębnie. W tych gminach miejsko-wiejskich wydaje się mniej środków niż w Nowogródku i Boleszkowicach, choć możliwości tych samorządów są o wiele większe, niż w przypadku miejscowości wiejskich. Najsłabiej w tym rankingu wypada Barlinek, które w ostatnich latach wydawało zaledwie 561,58 zł, co jest kwotą dwukrotnie niższą, niż w przypadku Nowogródka Pomorskiego.

Jak podkreślają twórcy rankingu, pieniądze wydawane przez samorządy na kulturę przekładają się na budowę pozytywnego wizerunku, rozwój gospodarczy, popularność wśród turystów, ale przede wszystkim pomagają integrować mieszkańców.

 

WYNIKI RANKINGU:

 

gminy miejsko-wiejskie

229 Dębno  666,49

295 Myślibórz 586,42

329 Barlinek 561,58

 

gminy wiejskie

89 Nowogródek Pomorski  1 185,61

371 Boleszkowice 725,28

 

Kolejno: miejsce w rankingu, kwoty wydawane na kulturę w przeliczeniu na mieszkańca.