Na konferecji prasowej Premier podał nowe obostrzenia w związku z koronawirusem, mają obowiązywać od 24 października od tego dnia Polska będzie w czerwonej strefie. Według Premiera efekty nowych ograniczeń będą widoczne po 10-14 dniach, ponad to powiedział, że... musimy w cierpliwy sposób zastosować się do tych rygorów, jestem przekonany, że wspólnie wtedy zwyciężymy.
- nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym
- w godzinach 8-16 przemieszczanie się osób do 16. roku życia pod opieką dorosłego
- zawieszenie działania sanatoriów (z możliwością dokończenia trwających turnusów) - zakaz normalnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji, dozwolona sprzedaż na wynos i dowóz
- ograniczenie imprez, spotykań i zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego, - ograniczenie przemieszczenia się osób 70+ (z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego oraz sprawowania lub uczestniczenia w kulcie religijnym).
Zaapelował, że jeżeli nie musimy odbywać spotkania na zewnątrz, nie odbywajmy tego spotkania. Jeżeli możemy ograniczyć liczbę kontaktów społecznych, to zwłaszcza na najbliższych kilka tygodni ograniczmy tę liczbę kontaktów.
Na konferencji Morawiecki przypomniał o obowiązującej zasadzie DDMA, i dodał punkt, "W":
Dystans, Dezynfekcja, Maseczk,a Aplikacja ProteGO Safe, Wietrzenie.