W wieku 76 lat zmarła dziennikarka, satyryk, scenarzystka i pisarka Maria Czubaszek.


Maria Czubaszek urodziła się 9 sierpnia 1939 r. w Warszawie, jej rodzina pochodziła ze Lwowa. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim najpierw anglistykę, a następnie dziennikarstwo, i po ukończeniu uczelni zaczęła w 1960 r. pracować w Programie I Polskiego Radia, a po sześciu latach przeszła do Trójki.


W swojej karierze tworzyła słuchowiska dla aktorów emitowane później w programie "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy". Prowadziła równiez audycje takie jak "Bieg przez plotki", współtworzyła "Powtórkę z rozrywki", "Ilustrowany Magazyn Autorów", "Serwus, jestem nerwus".


Pisała teksty piosenek, m.in. do muzyki Janusza Komana i Andrzeja Dąbrowskiego, a jej teksty śpiewały gwiazdy polskiej muzyki takie jak Ewa Bem, Grzegorz Markowski, Ryszard Rynkowski oraz Grażyna Łobaszewska.


Oprócz działalności w radiu i świecie piosenki, Czubaszek pracowała dla telewizji - współtworzyła scenariusze seriali takich jak "Brzydula czy "Na Wspólnej" oraz pojawiała się jako stały komentator w "Szkle Kotaktowym" TVN24.


W 2009 została uhonorowana Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przez Bogdana Zdrojewskiego.