"To co się dzieje w tej gminie przechodzi najśmielsze oczekiwania", "Wstyd i hańba", to tylko nieliczne z komentarzy jakie usłyszeć można wśród mieszkańców gminy Dębno. A wszystko za sprawą projektu uchwały, zgodnie z którym, burmistrz Piotr Downar ma zostać odznaczony medalem pamiątkowym "Zasłużony dla Miasta i Gminy Dębno". Mieszkańcy pytają, a niby za co?


21 grudnia w czwartek w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Dębnie odbędzie się XLVIII sesja Rady Miejskiej. Jednym z ważniejszych punktów obrad ma być głosowanie nad przyszłorocznym budżetem gminy, choć to nie ten projekt uchwały bulwersuje mieszkańców najbardziej.

Podczas sesji radni mają pochylić się nad uchwałą, a następnie zagłosować w sprawie przyznania medalu pamiątkowego "Zasłużony dla Miasta i Gminy Dębno" burmistrzowi Piotrowi Downarowi.

Mieszkańcy są zbulwersowani taką decyzją i sarkastycznie pytają "a niby za co?".

Z wnioskiem o przyznanie medalu do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dębnie zwrócił się Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Jak czytamy w uzasadnieniu, według wnioskodawców: "Pan Piotr Downar od 2002 r. do obecnej chwili pełni funkcję Burmistrza Dębna. W czasie tego okresu dokonał licznych osiągnięć w pracy samorządowej, które potencjalnie wpłynęły na rozwój miasta i terenów wiejskich (...)". Zgodnie z uzasadnieniem do najważniejszych przedsięwzięć można zaliczyć m.in: wybudowanie budynku socjalnego (2006 r.), wybudowanie hali spotowo-rehabilitacyjnej przy SP1 w Dębnie (2009), czy też wybudowanie żłobka (2015 r.), bądź zagospodarowanie terenu po byłym amfiteatrze (2016 r.).

- Część tylko z tych działań jest własną inicjatywą burmistrza, natomiast wszystkie pozostałe są kompetencją Rady Miejskiej - podkreśla radny Grzegorz Kulbicki. - Burmistrz nie ma w kompetencji wybudowania hali, to jest kompetencja Rady Miejskiej, która uchwala budżet i która decyduje jakie zadania będą wykonane. To są zadania, za które Pan burmistrz otrzymuje bardzo duże wynagrodzenie i żadne z tych działań nie mieści się poza Jego normą pracy, to jest wszystko wpisane w zadania i kompetencje burmistrza, które włodarz ma obowiązek spełniać wobec mieszkańców. Według mnie to pachnie PRL-em - dodaje radny Kulbicki.

W uzasadnieniu ZOSP nadmienione jest także, że działania burmistrza Downara przyniosły osiągnięcia o charakterze społecznym. Dotyczy to m.in. wprowadzenia budżetu obywatelskiego, o którym ostatnimi czasy w gminie Dębno jest bardzo głośno, a to za sprawą pomyłki w przygotowanych kartach do głosowania i unieważnieniu głosów mieszkańców, którzy są zbulwersowani taką decyzją. "To nie było rozwiazanie unieważnic budżet i głosowac na nowo tu nie my zbierajacy głosy popełnilismy błąd niech odpowiedza za to osoby które nie dopilnowali tego" - możemy przeczytać w jednym z komentarzy na stronie gminy Dębno na Facebooku.

W związku, iż burmistrza popiera większość radnych domniemywać możemy, że podczas XLVIII sesji Rady Miejskiej w Dębnie, która odbędzie się 21 grudnia br. projekt uchwały dot. odznaczenia medalem pamiątkowym "Zasłużony dla Miasta i Gminy Dębno" zostanie rozpatrzony pozytywnie.