Energetyk Gryfino oraz Dąb Dębno podpisały umowę o współpracy z Pogonią Szczecin, w ramach projektu „Pogoń to Wy” będą przekazywać informacje o utalentowanej młodzieży w regionie. Ta z kolei będzie trafiała do akademii piłkarskiej Dumy Pomorza uważanej za jedną z najlepszych w kraju.

Współpraca szczecińskiej Pogoni z klubami oraz szkoleniowcami z regionu ma na celu pozyskiwanie utalentowanych piłkarzy do akademii prowadzanej przez Dumę Pomorza. Jak się dowiadujemy od władz klubu, Pogoń Szczecin stara się opierać skład pierwszej drużyny na zawodnikach ze swojej szkółki, piłkarzach, którzy urodzili i wychowali się na Pomorzu Zachodnim. Takich zawodników jest niemal połowa w 25 osobowej kadrze Pogoni. Przykładem są między innymi to Adam Frączczak, Sebastian Rudol, Hubert Matynia czy Łukasz Zwoliński.

 

Dwa kluby z regionu

Na razie na współpracę z Portowcami zdecydowało się 11 klubów, z czego dwa reprezentują nasz region. Mowa tu o Energetyku Gryfino oraz Dąbie Dębno. Jak twierdzą przedstawiciele tego drugiego z klubów, dzięki zaangażowaniu się w projekt i współpracę, uda się rozwijać młodzieżowy futbol w gminie Dębno. Przykładem może być bramkarz rocznika 2001 Michał Hoffman, który trenuje już z Pogonią.

Utalentowanej młodzieży nie brakuje też w mniejszych klubach, często pozostają jednak niezauważeni. Teraz ma się to zmienić, trenerzy scouci mają obserwować nie tylko młodzież w swoich klubach, ale również w drużynach przeciwnika.

- Pogoń wybranym przez siebie partnerom zaproponuje jedną z dwóch umów: dla trenera-scouta lub dla klubu – zdradza Krzysztof Ufland, rzecznik prasowy Pogoni Szczecin.

Pierwszy rodzaj umowy polega na tym, że w przypadku, gdy młody zawodnik trafia do Pogoni i potem znajduje się w pierwszym zespole, to taki trener może liczyć na wynagrodzenie finansowe. Jego ramy są dokładnie określone w umowie.

- Poza tym pomożemy mu się rozwinąć jako szkoleniowcowi – tłumaczy Maciej Stolarczyk, pełniący obowiązki dyrektora sportowego Pogoni. - W przypadku klubów oferujemy od staży trenerskich i wejść na mecze Ekstraklasy do gratyfikacji finansowych. Jeśli natomiast okaże się, że dany zawodnik nie sprawdzi się u nas, to może wrócić do macierzystego klubu już wyszkolony w dobrych warunkach - dodaje.

 

Kluby będą się rozwijały

Pogoń chce przyczynić się do rozwoju piłki nożnej w całym regionie. „Pogoń to Wy” jest projektem, który ma się do tego przyczynić. Jak mówią władze klubu, celem nie jest tutaj wybieranie uzdolnionej młodzieży z małych klubów, lecz danie im perspektywy oraz wsparcie mniejszych klubów. Duma Pomorza współpracując z klubami z regionu chce wspierać ich rozwój, również pomagać w szkoleniu piłkarskiej młodzieży.