Legendarne, pięknie odrestaurowane i blisko stuletnie samochody marki Ford model T paradowały ulicami Osinowa Dolnego. Pojazdy niekwestionowanie wzbudziły zachwyt niejednego przechodnia.


To było wielkie zaskoczenie zarówno dla mieszkańców Osinowa Dolnego, jak i samego właściciela Karczmy Land oraz jej klientów. Sześć aut, najstarsze z 1915 roku najmłodsze zaś z 1925 roku odwiedziło Osinów Dolny.

Przygraniczna miasteczko stało się jednym z przystanków miłośników marki Ford w drodze na międzynarodowy zlot modelu T, który 1 października obchodzić będzie 119 urodziny. 

Kierowcy legendarnych maszyn ku uciesze gości i samego właściciela restauracji KARCZMA LAND Andrzeja Szwałka postanowili zrobić sobie przerwę i zjeść obiad.

Korzystając z chwili zadawano wiele pytań dotyczących utrzymania oraz eksploatacji tych aut i ku naszemu zdziwieniu dowiedzieliśmy się, że jeden z kierowców korzysta z auta na co dzień i przejechał nim w ostatnim roku około 30 tys. km.

Po posiłku kolekcjonerzy Forda T, postanowili zatankować swoje pojazdy na pobliskiej stacji benzynowej.

Samochód Ford Model T produkowany był w latach 1908–1927 w fabrykach Forda na całym świecie. 
Ford T napędzany był czterocylindrowym silnikiem rzędowym o pojemności skokowej 2,9 l i mocy 14,7 kW (20 KM) przy 1600 obr./min. Samochody tego modelu osiągały prędkość maksymalną około 70 km/godz. 
Po 19 latach produkcji, mimo wprowadzanych ciągle zmian, Ford T stał się przestarzały technicznie i nie mógł dłużej konkurować z pojazdami innych producentów. W maju 1927 roku bramy fabryki opuścił ostatni z ponad 15 mln egzemplarzy auta.