Ładna pogoda i sprzyjające warunki drogowe zachęcają stęsknionych motocyklistów do pierwszych przejażdżek w tym sezonie. Dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego policjanci apelują o rozwagę i ostrożność.

Niewątpliwie jazda motocyklem sprawia wiele przyjemności. Są motocykliści, którzy nie zwracają uwagi na niskie temperatury i jeżdżą przez cały rok. Jednak zdecydowana większość chowa swoje maszyny do garaży i poświęca zimę na odpoczynek lub planowanie nadchodzącego sezonu.

I tak po kilku miesiącach przerwy, na drogi wyjechali motocykliści. W większości to pasjonaci, dla których jazda motoremto prawdziwa przyjemność.

Niestety istnieje również niemała grupa osób, której motocyklowe eskapady pozostawiają wiele do życzenia. Nie zwracają oni uwagi na jakiekolwiek zasady i przepisy. Niebezpieczna jazda, brawurowe zachowania, w tym nadmierna prędkość to najczęstsze przewinienia motocyklistów.

Ważne, aby nie przeceniać swoich możliwości. Na bezpieczeństwo motocyklistów duży wpływ mają również kierowcy samochodów. Powinni oni mieć świadomość, że po drodze jeżdżą także miłośnicy jednośladów. Szczególnie uważnie należy spoglądać w lusterko. Jedni i drudzy muszą pamiętać o wzajemnym szacunku.

Pamiętajmy! Motocyklista jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, jego pojazd nie posiada pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. W momencie zderzenia z drugim pojazdem, bądź inną przeszkodą narażony jest na duże niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. W chwili gdy do tego dochodzi brawura, przecenianie własnych umiejętności, i niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego to taka jazda kończy się zazwyczaj tragicznie.

Motocyklisto, pamiętaj, że droga publiczna to nie tor wyścigowy! Nie jesteś jedynym uczestnikiem ruchu drogowego. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym: nie przekraczaj dozwolonej prędkości, nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu, wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierujących.

Policjanci przypominają, że jazda motocyklem wymaga od nas posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania. Kierowanie motocyklem bez odpowiedniej kategorii prawa jazdy może kosztować od 300 do 500 zł mandatu.

Zachęcamy również do zakładania bez względu na porę dnia elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego.