Corocznie Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie jest organizatorem Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, tegoroczne odbywają się pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. Wśród licznych instytucji i placówek kulturalnych województwa zachodniopomorskiego bierze w nich udział - od kilku lat - m.in. Miejski Ośrodek Kultury i Biblioteka Miejska w Moryniu.


Tym razem, oprócz wystawy pn. „Rozsmakuj się w Moryniu” poświęconej przepisom kulinarnym, wyjątkowym książkom kucharskim i unikatowym przepisom dot. przyrządzania SIELAWY – ryby z moryńskiego jeziora – biblioteka zaproponowała spotkanie z zielarką i fitoterapeutką Reginą Łuską z Polic. Wykład poświęcony był roślinom leczniczym i ziołom dziko rosnącym, niekoniecznie ogrodowym.

Uczestnicy spotkania zasygnalizowali, iż znają się na ziołach i innych roślinach dziko rosnących i często ich używają, ale raczej w formie wywarów, naparów i różnych herbatek, rzadziej natomiast sięgają po nie, jako składnik codziennych posiłków. Rośliny „dzikie” są bardziej odporne od uprawianych, nawet tych z upraw naturalnych i dają bardziej zrównoważoną energię. Polskie zioła cieszą się dobrą renomą na całym świecie, bo w większości nie pochodzą z plantacji, ale z naturalnego środowiska, z naszych pięknych pól, łąk i lasów.

Po dyskusji można było nabyć nalewki, maści i kremy przygotowane przez bohaterkę spotkania.