Młodzieżowym Słowem Roku 2019, została "alternatywka" (dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach), II miejsce zajęła "jesieniara" (czyli miłośniczka jesieni), na trzecim uplasowała się "eluwina" (powitanie, efekt przekształcenia słowa halo/elo).

Kapitułę Młodzieżowego Słowa Roku 2019 tworzyli: Marek Łaziński (UW), Bartek Chaciński (Polityka), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Anna Ewa Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach). Internauci oddali około 41 tysięcy głosów, zgłaszali sami swoje propozycje.

Według słownika miejskiego slangu Miejski.pl "alternatywka" to "typ ludzi (najczęściej osoba płci żeńskiej), która charakteryzuje się słuchaniem muzyki jak i ubieraniem się alternatywnie (od tego cały człon słowa). Jest kojarzone ze słuchaniem takich wykonawców jak Lil Peep lub Billie Eilish. Alternatywkę często poznamy w tłumie przez takie rzeczy jak np: łańcuch na spodniach, rajstopy typu kabaretki, bluza marki Trasher, kolorowe włosy, kreski na oku oraz piercing i tatuaże.