Ponad trzysta podpisów pod petycją w sprawie instalacji sygnalizacji świetlnej na drodze krajowej numer 31 zebrali uczniowie Zespołu Szkół w Widuchowej. W ten sposób chcą wymóc poprawę bezpieczeństwa na często uczęszczanej drodze prowadzącej do placówki oświatowej.

To nie jest pierwsza tego typu akcja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa w Widuchowej. Kilkanaście lata temu podobny pomysł zrodził się już w głowach uczniów. Wówczas zabrakło zapału, ale teraz sprawy nabrały tempa.

- Akcję zbierania podpisów rozpoczęliśmy 15 września podczas zebrania rodziców. Wówczas udało nam się zebrać blisko 250 podpisów pod tą petycją. Wiedzieliśmy, że taka liczba nie zrobi na nikim wrażenia. Wówczas sprawy w swoje ręce wzięły dzieci, które postanowiły pomóc i zaczęły w różny sposób zbierać podpisy. Część z nich ruszyła „w miasto” i samodzielnie prosiła mieszkańców o poparcie petycji. Inni postanowili raz w tygodniu dyżurować przy tym przejściu i tam również zbierać podpisy – mówi Paweł Wróbel, nauczyciel przyrody i opiekun samorządu uczniowskiego.

W tej chwili pod petycją podpisało się ponad 350 osób. Docelowo organizatorzy chcą przekroczyć liczbę 500 podpisów. Jeśli im się to uda, to wówczas przekażą ją do władz gminy, która w ich imieniu przekaże tę petycję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Jest to jedyna formalna ścieżka, którą musi pokonać nasza akcja. Na szczęście wójt gminy jest przychylna tej idei. Ponieważ sygnalizacja będzie służyć wszystkim mieszkańcom, a nie tylko uczniom – dodaje Paweł Wróbel.

Sygnalizacja miałaby powstać przy istniejącym już przejściu dla pieszych. W tej chwili ustawiony jest przy nim znak ograniczający prędkość pojazdów do 30 km/h. Jednak rzadko który kierowca się do niego stosuje.

- Dzieci często opowiadają nauczycielom o niebezpiecznych sytuacjach, do których dochodzi przy tym przejściu. Sam również często mam tam problem z przejściem. Szczególnie gdy wybieram się z klasą na „terenową” lekcję przyrody – zaznacza pan Paweł.

Podpisy można składać również codziennie w sekretariacie Zespołu Szkół w godzinach od 7:00 – 15:00. O przebiegu akcji można dowiedzieć się więcej na portalu społecznościowym Facebook.

Oskar Masternak