Łącznie blisko trzy miliony złotych trafią do powiatu myśliborskiego i pyrzyckiego na profilaktykę, która pomóc ma ochronić mieszkańców przed chorobami nowotworowymi. Największym sukcesem w konkursie pochwalić się może szpital w Dębnie. Z funduszy nie skorzystali natomiast szpital w Choszcznie i Gryfinie. 


W ciągu ostatnich trzech dekad zachorowalność na nowotwory w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie. Według specjalistów tylko w 2025 r. aż 175 tys. polaków zachoruje na nowotwór. Niestety niska świadomość społeczna wciąż sprawia, że np. z darmowych badań specjalistycznych korzysta ledwie 1/3 osób z grupy ryzyka zachorowań na raka jelita grubego.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, wraz z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Szczecinie, podjął decyzję, aby w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 diagnostyce i profilaktyce onkologicznej poświęcić tegoroczną edycję konkursu skierowanego do różnego typu jednostek medycznych.

Projekt „Dbam o zdrowie”, przygotowany przez Szpital w Dębnie z myślą o profilaktyce raka szyjki macicy i raka jelita grubego, został najwyżej oceniony i tym samym zajął pierwsze miejsce na liście beneficjentów. Dofinansowanie wyniesie ponad 1 403 662,16 zł. Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na zakup 2 videokolonoskopów i wyposażenie pracowni kolonoskopii. Programem badań ma być objętych blisko 3000 mieszkańców powiatu myśliborskiego.

Z pośród ośmiu beneficjentów na liście projektów, które otrzymają dofinansowanie zaleźli się: Szpital Barlinek Sp. z o.o. z dofinansowaniem w kwocie 
1 058 219,60 zł oraz Szpital Powiatowy w Pyrzycach, którego projekt otrzyma 463 361,10 zł. 

Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej Prezes Zarządu Szpitala w Dębnie im. św. Matki Teresy z Kalkuty, Oskar Skiba:
- Dzięki dofinansowaniu staniemy się bardzo nowocześnie wyposażonym szpitalem. Warto podkreślić, że po raz pierwszy tego typu środki – i w takiej wysokości – trafiają do Dębna.

Szeroko rozumiana profilaktyka obejmie swoim zasięgiem tysiące mieszkańców. Nowy sprzęt diagnostyczny powinien trafić do szpitali już w czerwcu.