Od celu dzieliło ich zaledwie 650 km. Niestety w nocy 17 lipca 1933 r. dwaj litewscy lotnicy Steponas Darius i Stasys Girenas zginęli w katastrofie lotniczej podczas lotu z Nowego Jorku do Kowna. Ich heroizm oraz cel, którym było rozsławienie na całym świecie młodego państwa litewskiego wspominany jest co roku podczas obchodów rocznicowych tragicznej katastrofy. Takowe odbędą się 15 lipca w Pszczelniku.


W odległości 8 km od Myśliborza, w lesie w pobliżu miejscowości Pszczelnik, znajduje się Pomnik Lotników Litewskich, upamiętniający tragiczną śmierć lotników Stepanasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy 15 lipca 1933 roku podjęli próbę przelotu bez lądowania z Nowego Jorku w USA do Kowna na Litwie, na dystansie 7186 km. Po 37 godzinach lotu, 17 lipca nad ranem ich samolot "Lithuanica" rozbił się w lesie obok miejscowości Pszczelnik, a lotnicy zginęli. Przyczyną katastrofy były najprawdopodobniej złe warunki pogodowe, choć nie została ona w pełni wyjaśniona.

Przy obelisku znajdującym się w lesie niedaleko Pszczelnika, 15 lipca br. odbędą się uroczystości związane z obchodami 85 rocznicy lotu przez Atlantyk Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa. Poniżej przedstawiamy program uroczystości:

  • 12:00 - otwarcie uroczystości,
  • 12:05 - msza św.,
  • 12:25 - wystąpienia,
  • 13:00 - złożenie kwiatów,
  • 13:10 - występy artystyczne.