„Mieszkowickie Dni Kultury i Przyjaźni 2016”odbyły się 2 i 3 lipca br. przy Kompleksie Boisk Sportowych ORLIK. Oficjalnego otwarcia święta gminy dokonał Burmistrz Mieszkowic –  Andrzej Salwa wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Mieszkowicach Henrykiem Rzepczakiem.

Burmistrz w imieniu swoim oraz przewodniczącego powitał wszystkich uczestników i zaprosił do wspólnej zabawy. Przygotował również miłą niespodziankę dla najmłodszych w postaci piłek oraz szalików w biało-czerwonych barwach.

Sobotnie występy rozpoczęły najmłodsze gwiazdy estrady, wystąpili laureaci konkursu „Śpiewać każdy może”. Następnie koncertował zespół MAJESTIC. Gwiazdą wieczoru był zespół AFTER PARTY, który  przyleciał na koncert helikopterem. W późnych godzinach nocnych uczestnicy bawili się z zespołem SKŁADAK.

W niedzielne popołudnie zaprezentowały się lokalne zespoły: KAPELA NIEDŹWIADKI, DOBRAWA oraz NIESPODZIANKA.  Biesiadowano również po góralsku z Folk Kapelą GÓRALSKA HORA oraz wysłuchano koncertu Wokalistów.

Mieszkowickie Dni Kultury i Przyjaźni to nie tylko scena ale wiele atrakcji towarzyszących. Odbyły się Zawody Wędkarskie, Piłkarski Turniej Sołectw oraz Turniej Drużyn Podwórkowych. Zawodnicy walczyli o puchar Burmistrza Mieszkowic. Dzieci mogły skorzystać z dmuchańców, wziąć udział w grach, zabawach, konkursach, warsztatach artystycznych oraz obejrzeć bajkę pt. „Zaczarowany młynek”, w wykonaniu artystów teatru ART-RE z Krakowa. Zainteresowaniem cieszył się pokaz sztuki kulinarnej na wesoło pracowni Fruitcarving, która przyciągnęła do siebie dużą publiczność. Na zakończenie pokazu mogliśmy podziwiać pięknie wyrzeźbiony herb gminy w arbuzie. Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Mieszkowicach zorganizowało wystawę „Mieszkowice na starych widokówkach”. Pocztówki pochodziły z prywatnych zbiorów Pana Marcina Siwaka.