13 maja br. mieszkańcy miasta i gminy Dębno oddawali krew dla potrzebujących. Akcja została zorganizowana przez Gminę Dębno we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Cieszyła się dużym zainteresowań wśród lokalnej społeczności, która licznie przybyła w ten dzień oddać krew.

W ciągu czterech godzin, zaparkowany ambulans przy Szkole Podstawowej nr 1 w Dębnie, odwiedziło łącznie 46 krwiodawców. Po weryfikacji krew pobrano od 37 ochotników. To dzięki nim do banku krwi RCKiK w Szczecinie trafiło  16.237 ml  krwi. W związku z epidemią koronowirusa pobieranie krwi odbywało się według zaostrzonych zasad bezpieczeństwa i higieny, przy zachowaniu środków ostrożności przez personel medyczny, po weryfikacji zdrowia pacjenta. Pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na krew, a wręcz przeciwnie. W związku z dyskwalifikacją określonej liczby dawców krew jest jeszcze bardziej potrzebna.
Przed wejściem potencjalni krwiodawcy wypełniali ankietę weryfikacyjną
Akcja została zorganizowana z inicjatywy burmistrza Dębna Grzegorza Kulbickiego. Krew  oddawała Alicja Sopińska - wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Dębna, przyłączając się do akcji i zachęcając mieszkańców miasta i gminy Dębna tymi słowami: „akcja poboru krwi przeprowadzona przez RCKiK w Szczecinie z udziałem mieszkańców naszej gminy, pokazuje jak bardzo takie akcje są potrzebne. Wszyscy wiemy, że krew to niezastąpiony lek w wielu stanach chorobowych, lek którego nie da się wyprodukować poza organizmem człowieka. Świadomość tego faktu wśród dawców, rodzi takie akcje solidarności z potrzebującymi jak ta. Dębno jak zawsze staje na wysokości zadania, a liczba chętnych do oddania krwi przerosła możliwości poboru w warunkach krwiobusu. Mieszkańcy Dębna są chwaleni przez RCKiK w Szczecinie za zawsze pozytywny odzew. Dziękuję wszystkim, którzy oddali krew i wierzę, że będzie to cykliczne wydarzenie w naszym mieście".
Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej oddaje krew
Szczególne podziękowania należą się nauczycielom, uczniom oraz absolwentom Zespołu Szkół Nr 1 w Dębnie za udział w akcji oddawania krwi oraz dla Pełnomocnika  Delegatury PCK w Dębnie Małgorzaty Jakuszewskiej  za osobiste wieloletnie zaangażowanie i udział w akcjach honorowego oddawania krwi.
37 mieszkańców oddało krew
Gmina Dębno