31 października, w Wigilię Wszystkich Świętych, obchodzimy Halloween.

W drugiej połowie XIX wieku tradycje listopadowe irlandzcy emigranci zabrali ze sobą do Ameryki, tam święto zmieniło nazwę na Halloween i w wersji komercyjnej zawitało także u nas.

Zabawa to związana jest z tradycją Celtów, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszej Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i płn. Francji. Wierzyli oni, że w tym dniu, duchy zmarłych odwiedzają ziemię i swe ziemskie domy w poszukiwaniu ciepłego schronienia. Wieczorami palono dla nich ogniska, aby wskazać drogę do domu. Dziś na dla uczczenia swoich bliskich Irlandczycy przed domami stawiają lampiony. Natomiast aby odgonić złe duchy, wkładano maski odstraszające, hałasowano, zapalano światła i palono ogniska, złe moce miały powrócić, skąd przyszły. Na tą pamiątkę dziś dzieci przebierają się czarny kostium, który ma zmylić złego ducha i zostawić w spokoju przebierańca.

Nazwa Halloween pochodzi z języka angielskiego "All Hallows' Eve" - Wigilia Wszystkich Świętych, to czas, kiedy modlono się za zmarłych przed 1 listopada.

W średniowieczu Halloween nazywano Nocą Czarów, był to dzień, kiedy żegnano lato, witano zimę i obchodzono święto zmarłych.