W sobotę (16.11.2019 r.) w godzinach rannych dyspozytor pogotowia ratunkowego otrzymał zgłoszenie z miejscowości Przelewice dotyczące upadku z wysokości.

Zgłoszenie dotyczyło mężczyzny w wieku 48 lat, który miał spaść z dachu z wysokości ok. 4 metrów. Na miejsce wysłano Zespół Ratownictwa Medycznego z Pyrzyc i zespół LPR. Mężczyzna w ciężkim stanie, nieprzytomny, z urazem czaszkowo-mózgowym został zabezpieczony przez ratowników medycznych i śmigłowcem przetransportowany do szpitala -informuje nas Paulina Targaszewska rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

Każdy z nas wie, jak ważny jest czas w przypadku zagrożenia życia. Wiemy również, że widoczność miejsca zdarzenia ułatwia odnalezienie i szybki dojazd służb ratowniczych. Nie zawsze zagrożenie jest widoczne, tak jak w przypadku pożaru czy wypadku komunikacyjnego, często do wypadków dochodzi również w naszych domach. W takiej sytuacji straż pożarna, pogotowie ratunkowe czy policja namierzają miejsce, posługując się oznakowaniem domu.

Na głównej, frontowej ścianie każdego budynku powinna być zawieszona tabliczka adresowa zawierająca nazwę ulicy, numer budynku i ewentualnie nazwę miejscowości. Jeśli budynek znajduje się dalej od drogi, tabliczkę należy umieścić również na ogrodzeniu. Każda tabliczka musi być oświetlona w nocy.

Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń, osoba, która nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu tabliczki informacyjnej w należytym stanie, podlega karze grzywny. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.

W przypadku kiedy jest przy tobie druga osoba, poproś ją, żeby wyszła przed budynek w widoczne miejsce i nakierowała służbę ratunkową do miejsca zdarzenia.