85 zawodników z 11 krajów wzięło udział w Mistrzostwach Świata w Warcabach 100–polowych, które odbyły się w Polsce w miejscowości Biały Dunajec koło Zakopanego. Zmagania trwały aż 11 dni (21 - 31 sierpnia br.), a w ich trakcie rozegranych zostało siedem rund z limitem czasu dla każdej rundy wynoszącym 1h i 20 min na zawodnika + 1 minuta za każdy wykonany ruch.

Mazurek Dąbrowskiego podczas tych mistrzostw rozbrzmiewał trzykrotnie i za każdym razem dla zawodników z Chojny, którzy kwalifikacje na te zawody uzyskali 15 maja bieżącego roku na Mistrzostwach Europy w Firleju zdobywając tam komplet medali. Prowadzona w chojeńskim Ośrodku Szkolno – Wychowawczym ambitna edukacja warcabowa rozwijająca logiczne myślenie, planowanie oraz strategię działań zaowocowała potrójnym mistrzostwem świata właśnie dla zawodników z Chojny.

Mistrzem Świata w kategorii mężczyzn został 15 letni Jacek Gołuch, natomiast Mistrzynią Świata w kategorii kobiet została Anna Grzelak (lat 22).
Punkty uzyskane z klasyfikacji indywidualnej zapewniły zawodnikom z Chojny uzyskanie kolejnego Mistrzostwa Świata – tym razem w kategorii drużynowej.
Najstarszym zawodnikiem tych mistrzostw był 82 letni Jurij Vereshchaka z Ukrainy, natomiast najmłodszym 15 letni Jacek Gołuch z Chojny.
Uzyskane tytuły mistrzów zapewniły chojeńskim warcabistom możliwość udziału
w kolejnych mistrzostwach świata poza wszelkimi kryteriami kwalifikacyjnymi.
Jacek Gołuch i Anna Grzelak swoich tytułów będą bronić na kolejnych Mistrzostwa Świata w Warcabach 100 – polowych, które odbędą się w roku 2020 w Kraniewie (Bułgaria).