To już kolejny raz, kiedy władze samorządu województwa ostro krytykują starostę gryfińskiego i burmistrza Cedyni. Chodzi o roszczenia, jakie mają lokalni włodarze względem Urzędu Marszałkowskiego, który chce przebudować drogę.


- Nie może być tak, że samorządy nie mogą się porozumieć – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa w kontekście sporu pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a powiatem gryfińskim i gminą Cedynia. - Inwestycję realizujemy po to, by lokalnej społeczności żyło się łatwiej – tłumaczy.
Długo oczekiwana przebudowa drogi w Osinowie Dolnym może zostać odłożona w czasie na długie lata. Powód? Wysokie odszkodowania, jakich zażądała gmina Cedynia oraz powiat gryfiński. Już wcześniej decyzje naszych lokalnych samorządów krytykował wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj, teraz w podobnym tonie wypowiada się Olgierd Geblewicz.
- Jeżeli mamy płacić odszkodowania burmistrzowi Cedyni i staroście w wysokości dwudziestu czy dwudziestu pięciu procent wysokości inwestycji, to zadajemy sobie pytanie, po co – pyta retorycznie marszałek.
Twierdzi, że samorządy nigdy nie sprzedałyby nieruchomości, za które chcą odszkodowania, sugeruje też, że roszczenia są co najmniej dziwne.
- Wolałbym kłaść asfalt – mówi Olgierd Geblewicz. - Uważam, że to podejście jest nie fair. Oczekujemy uczciwego partnerstwa – komentuje.
Olgierd Geblewicz przebywał kilka dni temu w Trzcińsku- Zdroju, przy okazji tej wizyty rozmawiał też z dziennikarzami o roszczeniach, jakie mają wobec Urzędu Marszałkowskiego starosta Wojciech Konarski i burmistrz Cedyni, Gabriela Kotowicz. Jeśli lokalni włodarza nie zrezygnują z roszczeń, to może się okazać, że droga w Osinowie Dolnym nie zostanie w najbliższym czasie przebudowana, a pieniądze na inwestycję mogą zostać przeniesione na inne zadanie, w innej części województwa.
- To pierwszy taki przypadek w województwie zachodniopomorskim, gdzie lokalni samorządowcy nie chcą się zrzec odszkodowania za zajęcie gruntów. My te pieniądze zapłacimy, bo nie mamy innego wyjścia. Skutkiem tych zadań będzie to, że nie będziemy realizować tej inwestycji – informował wcześniej Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa.

O sprawie pisaliśmy także w artykule:
Starosta i burmistrz zablokują przebudowę drogi? Mocne słowa wicemarszałka [WIDEO]

Całość wypowiedzi Olgierda Geblewicza można zobaczyć tutaj: