Niespełna połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To niewielki odsetek w porównaniu do innych państw, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70 % uprawnionych. Drogie panie czas poprawić statystykę, a przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie.


W sezonie wakacyjnym planowe postoje mammobusów zaplanowano m. in. w:
  • Pyrzycach - 2 lipca br. przy Urzędzie Stanu Cywilnego, Plac Ratuszowy 1;
  • Baniach - 17 sierpnia br. przy Urzędzie Gminy, ul. Skośna 6;
  • Barlinku - 21-22 sierpnia br. na parkingu pomiędzy starym tartakiem a Szkołą Ekonomii, ul. Jeziorna;
  • Gryfinie - 21 sierpnia br. przy Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej, ul. Łużycka 1;
  • Myśliborzu- 23 sierpnia br. przy Urzędzie Miasta i Gminy, Rynek im. Jana Pawła II;
  • Chojnie - 24 sierpnia br. Plac Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, ul. Jagiellońska 12;
  • Moryniu - 27 sierpnia br. za Urzędem Miejskim, Plac Wolności 1;
  • Dębnie - 28 sierpnia br. Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Piłsudskiego 10.
Mammografia trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. 

Badanie jest bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.

Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie: w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach (dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2).

Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz.
Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego należy przynieść na badanie zdjęcie/płytę z poprzednich mammografii.