"Ten smród w okolicach naszych działek jest nie do zniesienia, a stan wody w przydrożnym rowie, jest zastanawiający" - pisze do naszej redakcji czytelnik z prośbą o podjęcie interwencji. Mowa o działkach położonych w pobliżu torów kolejowych w Chojnie. Co na to urząd i jak tłumaczy sprawę?


- Gmina zna ten problem. Rów najprawdopodobniej jest zanieczyszczony wodami opadowymi oraz ściekami bytowymi. Jedynym rozwiązaniem tej sytuacji byłoby wybudowanie przez gminę Chojna kanalizacji na ulicy Żółkiewskiego i Dworcowej - mówi w rozmowie z naszym redaktorem Anna Witek, kierownik Wydziału Planowania Przestrzennego, Inwestycji, Remontów i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Chojnie.

Jak informuje w wiadomości przesłanej do naszej redakcji czytelnik, odór nasila się w ciepłe dni i jest ciężki do zniesienia.

Po wizycie naszego redaktora w Urzędzie Miejskim w Chojnie okazuje się, że działania w rozwiązaniu sprawy są podejmowane przez władze, jednak całkowite rozwiązanie problemu napotyka na "mur" w postaci braku środków finansowych.

- Mamy już pozwolenie na budowę kanalizacji na ul. Żółkiewskiego i dalej przez ul. Dworcową, na której już znajduje się przepompownia, która zbiera z całego tego kwartału wody i odprowadza na oczyszczalnię ścieków. Kłopotem jest natomiast brak środków na realizację tej inwestycji, której koszt oscylowałby w kwocie 7 mln złotych. To nie są łatwe do pieniądze - wyjaśnia Anna Witek. - Na tym terenie mieszkańcy nie pozyskują wody ze studni, dlatego nie ma mowy o jakimkolwiek zagrożeniu epidemiologicznym. Bardziej niepokojąca może być sytuacja na wsiach, gdzie mieszkańcy korzystają ze studni. W tym przypadku gmina Chojna podjęcia działania, gdzie na wsiach wybudowane zostaną przydomowe oczyszczalnie ścieków, w Łaziszczach przepompownia, a w Mętnie wybudowana zostanie kanalizacja sanitarna - dodaje kierownik.

Jak udało nam się dowiedzieć owy rów w okolicach ogrodów działkowych jest regularnie czyszczony przez firmę zewnętrzną na zlecenie gminy Chojna, jednak na tą chwilę, to jedyne działania, jakie może podjąć gmina w tej sprawie.