„Łukowice mają fajne donice”- m.in. takie zdania budowała młodzież obecna podczas akcji „Razem wieś upiększamy i atrakcje zapewniamy”, która odbyła się w sobotę, 26 sierpnia w Łukowicach, gmina Cedynia.


Projekt został zorganizowany przez mieszkańców Łukowic w ramach programu SPOŁECZNIK, dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. W sercu sołectwa, tj. boisku i placu zabaw, niedaleko świetlicy wiejskiej już od godziny 16:00 malowano drewniane doniczki, sadzono w nich wrzosy i lawendę.

Podczas wydarzenia odbył się drużynowy turniej piłki nożnej poprowadzony przez Marcina Garleja (szkółka piłkarska Kick Off Szczecin), w którym 4 drużyny walczyły o pamiątkowe medale SPOŁECZNIK ŁUKOWICE 2017. W turnieju liczebnościowo przeważały Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze przy OSP w Cedyni i Lubiechowie Górnym, jednak zwycięzcą okazała się drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej w Cedyni, w skład której wchodzili: Lech Kopiecki, Kamil i Mateusz Kowalski, Łukasz Kałużyński oraz Ernest Fyk. Pierwsze miejsca zostały nagrodzone odpowiednio złotym, srebrnym i brązowym medalem, poza tym wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w turnieju piłki nożnej. Specjalne wyróżnienie należy się Wiolettcie Trochimiuk, która jako jedyna dziewczyna brała udział w turnieju. Brawo za odwagę.

Dużą atrakcją dla mieszkańców Łukowic i wszystkich obecnych okazała się grupa miłośników paralotniarstwa „Motoparalotnie nad Odrą”. Panowie wraz z całymi swoimi rodzinami wsparli akcję swoją obecnością, przygotowali dla dzieci babeczki i konkursy, w których nagrodą były kubki z ich logo. W ramach festynu zorganizowali również zbiórkę artykułów szkolnych dla Domu Dziecka w Chojnie. Pogoda sprzyjała paralotniarzom, więc pojawiły się również słodkości z nieba.

Podczas całej imprezy dostępne były sprzęty zakupione w ramach programu społecznik typu piłki, skakanki, gumy do skakania, badminton, jak również inne ufundowane przez DECATHLON Szczecin Ustowo, które po zakończeniu imprezy trafiły do świetlicy wiejskiej w Łukowicach.

Od samego początku można było również postrzelać do celu z painballa. Atrakcja cieszyła się powodzeniem zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

Zaskoczeniem dla wszystkich była ekipa motocyklistów i motocrossowców, która pojawiła się w Łukowicach. W Łukowicach pojawiła się również kolorowa bonanza, która obwoziła chętnych po okolicy. Panom za miłą niespodziankę, zaangażowanie i serce na dłoni bardzo dziękujemy.

Od początku imprezy dzieci były objęte opieką animatorów. Kolorowe panie animowały dzieci na wszystkie możliwe sposoby, były plansze edukacyjne, zabawy z chustą animacyjną, mumie, kręcenie hula hop, tory przeszkód, malowanie buziek, bańki mydlane, modelinowe balony i wiele, wiele innych.

W ostatniej godzinie zabawy nastąpił wyrzut kolorów, czyli zabawa „splash of colors”. Powstała kolorowa burza, a efektem tego były kolorowe włosy, ubrania i ciała uczestników. Organizatorzy zapewnili kiełbaski z ogniska, napoje bezalkoholowe oraz słodkości, które przygotowały miejscowe gospodynie. W trakcie imprezy było mnóstwo konkursów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w których każdy uczestnik otrzymał drobny prezent. Podczas wydarzenia można było zrobić sobie zdjęcie w tablicy „Pozdrowienia z Łukowic”.

Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie i pomoc w organizacji całego wydarzenia. Ogromne podziękowania kierujemy do Burmistrz Cedyni Gabrieli Kotowicz, Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, grupy miłośników paralotniarstwa „Paralotnie nad Odrą”, Ochotniczych Straży Pożarnych w Cedyni i Lubiechowie Górnym, Jacka Nowakowskiego, firm: Decathlon Szczecin Ustowo, BISS REKLAMA, Golden Grot Mariusz Malinowski, Golden Grot Marcin Kowalczyk, TR Trans Agnieszka Numryk, McDonald’s Cedynia, Castorama Szczecin ul. Południowa- dział OGRÓD, Piotra Kobusiaka - Lewiatan Cedynia, Marcina Garleja - Kick Off Szczecin, Dariusza Zarzyckiego - Star Paitball, Wojciecha Numryka, Michała Nieścioruka, Krzysztofa Kruszyńskiego, Stanisława Pocieja, Jana Noworolnika, Krystiana Łebkowskiego, Wojciecha Fedorowskiego, Wojciecha i Marka Dreli, Karoliny Kubaj, gospodyń z Łukowic za smaczne wypieki oraz wszystkich innych którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się, aby ten dzień był tak kolorowy.

"Dziękujemy, że byliście z nami. To wydarzenie pokazało, że Łukowice potrafią zmobilizować się do wspólnego działania i przyjęcia gości spoza sołectwa."