Norbert Dubisz wystosował petycję wnosząc o rewitalizację linii kolejowej 410 z Choszczna do Drawna i dalej do Złocieńca. Okazuje się, że sprawa już wcześniej była poruszana przez senatora Grzegorza Napieralskiego. Dotarliśmy do dokumentu, po przeczytaniu którego można mieć nadzieję, że z pozoru nierealna idea może się ziścić. 


„Zwracamy się z ogromną prośbą o podjęcie stosownych konkretnych działań w kierunku reaktywacji połączeń pasażerskich na linii kolejowej numer 410 oraz przeprowadzenie rewitalizacji tejże linii na odcinku Choszczno Złocieniec. Do połowy1996 r. na ww. odcinku prowadzony był regularny ruch pociągów pasażerskich, zawieszony dokładnie 20 kwietnia 1996 r. z powodu złego stanu torowiska, a także braku jak na owe czasy lekkiego taboru kolejowego w postaci szynobusów” – pisze w swojej petycji Norbert Dubisz. Podkreśla, jak wielkie znaczenie miał przed laty transport kolejowy na linii Choszczno-Złocieniec. Okazuje się, że nie jest pierwszą osobą, która dostrzegła potrzebę rewitalizacji kolejowej infrastruktury. Już wcześniej o stosowne analizy występował senator Grzegorz Napieralski. Dotarliśmy do dokumentu z wyjaśnieniami ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej. Sekretarz Stanu, Bartosz Kownacki wyjaśnia, że MON w porozumieniu z Polskimi Liniami Kolejowymi dokonało weryfikacji wykazu linii kolejowych znaczenia obronnego. Tłumaczy, że rozpoczął się proces inwestowania na liniach znaczenia państwowego, w tym linii kolejowej nr 410.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 rok. Póki co nie ma informacji, by jakiekolwiek prace miałby być wykonywane na trasie pomiędzy Choszcznem a Drawnem, niemniej chęć modernizacji części odcinka nieczynnej linii kolejowej jest dość interesującym wątkiem w sprawie.

Osoby, które chcą poprzeć ideę Norberta Dubisza mogą wyrazić poparcie poprzez podpisanie petycji tutaj:
http://www.petycje.pl/petycja/12604/reaktywacja_polsczen_pasazerskich_na_linii_kolejowej_nr_410_na_odcinku_choszczno-zlocieniec.html

Zobacz dokument, który wyszedł z Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczący linii kolejowej do Drawna.