To była już XV edycja konkursu fotograficznego "Leśne pejzaże", jest on organizowany wspólnie przez nadleśnictwa Kliniska oraz Gryfino. W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 140 prac, ale jurorzy nie we wszystkich kategoriach przyznali pierwszą nagrodę.

Jak tłumaczył Zbigniew Pajewski, leśnik i fotograf, który był członkiem jury, w fotografii należy szukać czegoś niezwykłego, rzeczy niepowtarzalnej, a nie wszystkim uczestnikom się to udało. To był powód, dla którego w niektórych kategoriach jurorzy nie przyznali pierwszego miejsca. Niemniej o rywalizacji zgłoszono wiele interesujących prac. Były one zróżnicowane, ale wszystkie nawiązywały do leśnej tematyki.

W kategorii uczniów z Gimnazjum II miejsce przyznano Jeremiemu Dybowskiemu z Gimnazjum nr 2 w Szczecinku, III miejsce zdobył Szymon Wilk, również z Gimnazjum nr 2 w Szczecinku. W kategorii Szkoła Ponadgimnazjalna II miejsce zdobyła Joanna Knasińska z Liceum Plastycznego w Szczecinie za pracę „Deszczem otulony wschodzący dzień", III
wywalczyła Julia Sadowska z Zespołu Szkól nr 6 w Szczecinie za pracę „Deszczowy poranek".

W kategorii Nauczyciele przyznano wyróżnienie, nagrodzona została tu praca Danuty Grzejszczak z Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie za pracę „Rogaś".

W kategorii specjalnej Kolaż Nauczyciele I miejsce zdobyła Grażyna Kordos-Parczewska z I LO w Koszalinie za pracę „Wszystkie jadalne". II miejsce przyznano Renacie Kubiesa z SOSW w Świnoujściu za pracę „Wszystko nas łączy". W kategorii specjalnej Kolaż– Szkoła Ponadgimnazjalna przyznano wyróżnienie, trafiło ono do Franciszka Parczewskiego z I LO w Koszalinie za pracę „Rudy las".

Organizatorem konkursu był Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska oraz Nadleśnictwo Gryfino. Konkurs został objęty patronatem honorowym Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Konkurs odbył się przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Jak mówią organizatorzy, w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja konkursu. Niewykluczone, że zostanie zmieniona formuła, a do konkursu będą mogli stawać ze swoimi pracami nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również pozostali pasjonaci fotografii.

Rafał Remont