Pierwszego dnia pływackich mistrzostw Polski na basenie w Szczecinie dziewięciu zawodników wypełniło minimum na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Wśród nich Mateusz Sawrymowicz (MKP Szczecin).

W trakcie oficjalnej ceremonii otwarcia mistrzostw pojawiła się tancerka jakby żywcem przeniesiona z sambodromu. To nie pozostawiło wątpliwości, o co pływacy będą walczyć w Szczecinie.

Medale, nawet złote, wobec braku przepustki na igrzyska w Rio de Janeiro, będą dla każdego rozczarowaniem.

Wydarzeniem porannej sesji eliminacyjnej było minimum na 50 m kraulem uzyskane przez Annę Dowgiert. Wprawdzie wrocławianka w wieczornym finale dopłynęła za plecami Aleksandry Urbańczyk, ale obie zawodniczki pojadą do Rio.

Sporą niespodziankę sprawił 22-letni Paweł Juraszek z Dzierżoniowa w sprincie kraulistów. Wygrał eliminacje, a w finale postraszył utytułowanego Konrada Czerniaka. Ostatecznie po złoto sięgnął faworyt, a Juraszek podzielił się srebrem z Filipem Wypychem (cała trójka z minimum na IO). Szczecińskich kibiców najbardziej interesowała najszybsza seria w rywalizacji na 1500 m z udziałem dwóch pływaków MKP Szczecin: Pawła Furtka i Mateusza Sawrymowicza.

Na słupku zabrakło Wojciecha Wojdaka (Unia Oświęcim), który minimum do Rio (15.14,97) wypełnił już w ME w Londynie (14.59,66) . Pod jego nieobecność klasę potwierdził „Sawrym” (15.08,54). Sawrymowicz w basenie minimum już ma, za dwa tygodnie powalczy o przepustkę do Rio na 10 km na wodach otwartych. Mocno rozczarował Furtek (15.27,39), który po wyjeździe na studia do USA bardzo obniżył loty i zabraknie go w IO.

Złoci medaliści: Klaudia Naziębło (200 m motylkowy, Juvenia Wrocław), Jan Świtkowski (200 m motylkowy, Skarpa Lublin), Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (50 m dowolny, AZS UŁ PŁ Łódź), Konrad Czerniak (50 m dowolny, AZS AWF Katowice), Alicja Tchórz (200 m grzbietowy, Juvenia Wrocław), Radosław Kawęcki (200 m grzbietowy, AZS AWF Warszawa), Joanna Zachoszcz (800 m dowolny, AZS UWM Olsztyn). Mateusz Sawrymowicz (1500 m, MKP Szczecin).
Wypełnili minimum na IO w Rio: Jan Świtkowski (200 m motylkowy, Skarpa Lublin), Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (50 m dowolny, AZS UŁ PŁ Łódź), Anna Dowgiert (50 m dowolny, Śląsk Wrocław), Konrad Czerniak (50 m dowolny, AZS AWF Katowice), Paweł Juraszek (50 m dowolny, Dziewiątka Dzierżoniów), Filip Wypych (50 m dowolny, AZS UŁ PŁ Łódź), Alicja Tchórz (200 m grzbietowy, Juvenia Wrocław), Radosław Kawęcki (200 m grzbietowy, AZS AWF Warszawa) , Mateusz Sawrymowicz (MKPSzczecin).