Nowe książki z powiększoną czcionką, dedykowaną specjalnie dla seniorów trafiły do bibliotek do Starego Czarnowa i Kołbacza. Książki w ramach projektu „Senior z pasją” przekazała wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska, 17 października br.


- Gmina po raz kolejny wspiera rozwój czytelnictwa i dostrzega przy tym potrzeby osób starszych. Dzięki dużemu formatowi są to książki wyjątkowe, drukowane dużą i bardzo czytelną czcionką - poinformoała wójt Marzena Grzywińska.

Książki są o różnej tematyce, aby zarówno wielbiciele kryminałów, jak i romantycznych powieści znaleźli coś dla siebie.

- Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych czytelników wzbogaciliśmy ofertę gminnych bibliotek o książki z serii „Duże Litery”. To specjalne wydania książek dla tych, którzy chcą dać odpocząć oczom - mówi Bożena Sarna, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Czarnowie.

Zakup książek to jeden z kilku rodzajów wsparcia osób starszych w ramach realizowanego w tym roku na terenie gminy Stare Czarnowo projektu „Senior z pasją”. Zajęcia odbywają się w trzech miejscowościach: Glinna, Kołbacz i Stare Czarnowo. Podczas zajęć seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych porad prawnych lub mogą umówić się na indywidualne spotkanie z dietetykiem czy fizjoterapeutą. Na chętnych czekają zajęcia sportowe i warsztaty rękodzielnicze. Od listopada ruszają zajęcia z nauki obsługi komputera oraz porady z psychologiem. Przed nami także wspólny wyjazd do teatru.

Projekt „Senior z pasją” realizowany jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Binowa i gminę Stare Czarnowo w ramach programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Wartość przedsięwzięcia to ponad 180 tys. zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dofinansowało zadanie kwotą 173 tys. zł.