Zachodniopomorskie Biuro Interwencji Społecznych otrzymało podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie wyróżnienie przyznawane przez Fundację imienia Stefana Batorego w ramach akcji „Masz Głos”.


Od 2002 roku fundacja Stefana Batorego organizuje ogólnopolską akcję Masz Głos, która ma na celu wspieranie mieszkańców i mieszkanek z całej Polski w działaniach na rzecz najbliższego otoczenia, we współpracy z władzami lokalnymi. Przypomina, że mieszkańcy mają prawo współdecydować o tym, co dzieje się wokół nich, bo samorząd to nie tylko władze, lecz wszyscy mieszkańcy i mieszkanki.

– Uczestnicy akcji Masz Głos pokazują, że ludzie chcą korzystać ze swoich praw i mieć wpływ na miejsca, w których żyją, że się angażują. Pokazują, że samorząd to żywa idea. Działają w całej Polsce, również w bardzo małych miejscowościach. Tam nie dociera kamera, a dzieją się znakomite rzeczy. Fundacja docenia ludzi, którzy je robią; pragnie popularyzować ich wysiłek i kreatywność – mówił podczas tegorocznej gali Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego.

Wśród wyróżnionych organizacji znalazło się Zachodniopomorskie Biuro Interwencji Społecznych z Krzęcina. Ja informują organizatorzy akcji, ta prestiżowa nagroda została przyznana właśnie tej inicjatywie, ponieważ:

Wykazała się nieustępliwością w działaniach na rzecz współpracy z samorządem lokalnym i przekonanie władz do aktywnego włączenia się do akcji. Równocześnie za zwiększenie zainteresowania mieszkańców i mieszkanek działalnością władzy lokalnej, co jest widoczne we wzroście wniosków o informację publiczną.

W tegorocznej edycji programu „Masz Głos” wzięło udział 350 grup i stowarzyszeń z całego kraju. Siedem z nich otrzymały nagrodę „Super Samorząd”. Kapituła programu przyznała również 21 wyróżnień, z czego pięć trafiło do organizacji z naszego województwa. Takiego zaszczytu, oprócz Stowarzyszenia z Krzęcina, dostąpiły: Postomińskie Stowarzyszenie „Razem Lepiej”, Pracownia Pozarządowa z Koszalina, Stowarzyszenie „Carpe Diem” z Świdwina oraz Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska z Goleniowa.