Dokładnie 5 lat temu, 13 lipca 2015 r. rozpoczęło działalność Koło Chłopów Wiejskich w Różańsku. Stowarzyszenie, zrzeszające kilkudziesięciu członków, powstało z autentycznej pasji oraz potrzeby działania na rzecz naszej małej ojczyzny. Założycielem i pierwszym prezesem koła był Andrzej Lewandowski – ówczesny sołtys Różańska, a dziś radny miejski Gminy Dębno.

 

Przez ostatnie pół dekady Koło Chłopów Wiejskich w Różańsku samodzielnie zorganizowało, bądź aktywnie uczestniczyło w organizacji kilkunastu różnych przedsięwzięć na rzecz mieszkańców Różańska oraz sąsiednich wsi. Były to m.in.: coroczne zawody wędkarskie dla seniorów oraz członków stowarzyszenia, wyjazdy nad morze, obfitujące w atrakcje festyny rodzinne, integracyjne rajdy rowerowe, zawody sportowe na kręgielni, turnieje w tenisa stołowego, spływy kajakowe, imprezy z okazji dnia kobiet, wieczory filmowe pod gołym niebem, czy dożynki wiejskie.

 

Jednym z ciekawszych przedsięwzięć było uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości poprzez organizacje imprezy pod hasłem „100 kilometrów na stulecie - bieg im. Legionisty Michała Gawlasa”, w której uczestniczyła setka obecnych i dawnych mieszkańców.

 

Z kolei w kooperacji z Polską Fundacją Społeczeństwa Przedsiębiorczego członkowie Koła zbudowali na cmentarzu w Różańsku unikatowe lapidarium poświęcone pamięci dawnych mieszkańców wsi. Jest to symboliczny ukłon w stronę pionierów naszej miejscowości, tak Niemców, jak i Polaków. Trwałym efektem podejmowanych działań są także solidne ławostoły – z przeznaczeniem na imprezy wiejskie - wykonane przez panów w ramach jednego z wielu pozyskanych grantów.