Pasjonat wody i żeglarstwa kpt. Grzegorz Węgrzyn, już 3 czerwca br. spotka się z gryfinianami, aby opowiedzieć swoją historię oraz przedstawić kulisy dramatycznej akcji ratunkowej, podczas rejsu dookoła świata.


O rejsie dookoła ziemi kpt. Grzegorz marzył już jako 12-letni chłopiec. W 2012 r., mając już bogate i różnorodne doświadczenie, rozpoczął przygotowania do pierwszego samotnego rejsu dookoła ziemi. Swój jacht „Regina R.” kupił w 2013. Dwa następne lata spędził na niezbędnych remontach i przebudowach jednostki, by w końcu 6 czerwca 2015 r. wypłynąć w swój pierwszy samotny rejs, będący jednocześnie rejsem dookoła ziemi. 3 czerwca, o godzinie 18.00, niemalże w drugą rocznicę swojego wypłynięcia, kpt. Grzegorz spotka się z gryfinianami w sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej (ul. Kościelna 24, I p.) i opowie sam resztę.

Kpt. Grzegorz Węgrzyn (na zdjęciu z kpt. Mirosławem Foltą) mieszkający od 1974 r. w Gryfinie, to przede wszystkim, od dzieciństwa, pasjonat wody i żeglarstwa, ale również pracownik elektrowni Dolna Odra, przedsiębiorca i aktywny działacz społeczny. Od 1976 r., cały czas aktywnie żeglując, uzyskiwał kolejne stopnie żeglarskie, by 10 lat temu, zdać z sukcesem egzamin na tytuł kapitana jachtowego. Dwa razy pod rząd, w latach 1983 i 1984, pływając na jachcie S/Y „Karfi”, zdobył tytuł Morskiego Mistrza Polski. Kpt. Grzegorz Morze Bałtyckie zna jak własną kieszeń. Pływając na jachtach zwiedził również niegościnne i kapryśne Morze Północne, lodowate Morze Barentsa, dwukrotnie wybrał się na rejsy wokół Islandii, odwiedził również Spitzbergen. W jego różnorodnej karierze żeglarskiej nie brakuje również wypraw na znacznie cieplejsze akweny jak Adriatyk, czy Morze Czarne.