Burmistrz Cedyni, Gabriela Kotowicz, odmawia udostępnienia informacji o delegacjach pracowników urzędu. Czy chce coś ukryć? Według naszych niepotwierdzonych informacji, w cedyńskim magistracie dochodzi do nieprawidłowości, niestety burmistrz nie chce ujawnić wykazu wspominanych delegacji. Niewykluczone, że sprawą zajmie się prokuratura.

Od dawna mówi się o tym, że w gminie Cedynia dochodzi do nadużyć w zakresie wyjazdów służbowych. Wystąpiliśmy więc do burmistrza o wykaz delegacji, by sprawdzić, czy rzeczywiście publiczne pieniądze są wydawane na niepotrzebne wyjazdy i czy koszty związane z tymi wyjazdami są racjonalne.

- Odmawia się udostępnienia informacji publicznej w zakresie dotyczącym wykazu wszystkich delegacji w latach 2015 oraz 2016, z uwzględnieniem imienia i nazwiska osoby korzystającej z delegacji, celu delegacji oraz kosztu delegacji w ramach funkcjonowania Urzędu Miasta i Gminy Cedynia oraz jednostki podległej, jaką jest Centrum Promocji i Turystyki – pisze w swojej odmowie Gabriela Kotowicz.

Przypomnijmy: ustawa o udostępnieniu informacji publicznej narzuca na urzędników obowiązek udzielania informacji w zakresie wydatkowania publicznych środków. Jak mówi artykuł 23 tej ustawy, kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Redakcja Obserwatora Nadodrzańskiego nie wyklucza złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury przez burmistrza Cedyni. Sprawa najprawdopodobniej będzie miała swój finał na drodze postępowania w Sądzie Administracyjnym.

Dziś z podobnym wnioskiem wystąpiliśmy do wszystkich gmin z terenu powiatu gryfińskiego, pyrzyckiego i myśliborskiego. Burmistrz Gryfina, Mieczysław Sawaryn mówi, że informacje o delegacjach zostaną udzielone:

- Nie mamy nic do ukrycia – komentuje.

W podobnym tonie wypowiada się sekretarz powiatu gryfińskiego, Barbara Rawecka:

- Oczywiście, informacje takie zostaną udostępnione, one nie są tajemnicą – tłumaczy.

Rafał Remont