24 maja 2016 r. w Urzędzie Miejskim w Cedyni odbyła się konferencja prasowa poświęcona akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku dla Piotra Misiury i innych potrzebujących


Obecni na spotkaniu: Burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz, Dyrektor Gimnazjum w Cedyni Joanna Patrzykowska, przedstawiciel rodziny Renata Misiura oraz koordynator ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS Grzegorz Zwierzchowski.
Przedstawiciel DKMS przedstawił krótkie informacje o fundacji oraz o metodach pobrań szpiku od potencjalnych dawców. Istnieją dwie metody: pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej oraz pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (kości miedniczej). O metodzie pobrania decyduje lekarz. 

Fundacja DKMS, która jest organizacją międzynarodową działającą od ponad 20 lat (w Polsce od 2008 r.), prowadzi działania informacyjne oraz organizacyjne we wspieraniu  walki z rakiem krwi (białaczką). Wśród metod informacyjnych przekazywane są ulotki, organizowane spotkania, prezentacje,  wydawane również bajki dla dzieci z listami adresowanymi do rodziców. Potencjalny dawca szpiku jest otaczany profesjonalna opieka ze strony Fundacji- pokrycie kosztów podróży i pobytu w szpitalu, ubezpieczenia, oraz sprawuje przez okres 10 lat opiekę nad dawcami (bieżące badania, ankiety dotyczące stanu zdrowia, etc.)

Obecnie wspiera wielu potrzebujących, wśród których jest pan Piotr Misiura- mieszkaniec Lubiechowa Dolnego, wieloletni nauczyciel i wychowawca. Choroba odebrała mu możliwość prowadzenia dotychczasowej aktywności zawodowej i społecznej, a przede wszystkim wpłynęła na ograniczenie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego tak ważne jest byśmy jako mieszkańcy wsparli go w walce z rakiem i pokazali naszą solidarność z panem Piotrem i jego rodziną.

Bezpośrednio po upublicznieniu informacji o sytuacji pana Piotra, mieszkańcy naszej Gminy mocno zaangażowali się w pomoc i przekazywanie informacji o potrzebie szukania „genetycznego bliźniaka” dla pana Misiury.

Temu również będzie poświęcona specjalna akcja informacyjno-rejestracyjna w niedzielę  5 czerwca 2016 r., w godzinach 10:00-16:00, organizowana w Gminie Cedynia w trzech punktach: w sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Cedyni (ul. Roli-Żymierskiego 21), w świetlicy wiejskiej w Lubiechowie Dolnym, oraz w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu na targowisku Polenmarkt w Osinowie Dolnym. W Cedyni podczas rejestracji dawców, będzie pobierana krew, natomiast w Lubiechowie i Osinowie - wymaz z policzka. Z informacji przekazanych nam przez fundację DKMS, w naszej Gminie jest zarejestrowanych już ponad 100 osób.

W akcji biorą udział pracownicy medyczni z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Hipokrates" w Cedyni wraz z Panią doktor Iwoną Major-Guzowską i zaprzyjaźnione pielęgniarki. Dodatkowo akcję wspiera ponad 70 wolontariuszy z Gminy Cedynia. Młodzież, oprócz uczestniczenia w specjalnych lekcjach poświęconych świadomemu podejmowaniu decyzji, samodzielnie realizuje spoty reklamowe i informacyjne dotyczące pomocy dla pana Piotra Miusiury. Do akcji przyłączyło się wiele organizacji: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej  w Cedyni, cedyńskie placówki oświaty, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, ochotnicze straże pożarne i parafie z naszej gminy.

Kto może zostać dawca? Osoby zdrowe w wieku 18-55 lat, posiadające minimum 50 kg wagi ciała. Jednak zapraszamy wszystkich zainteresowanych możliwością pomocy i wsparcia rodziny pana Piotra. W tym dniu możemy pokazać, że jesteśmy jedną wspólnotą osób wrażliwych i nieobojętnych. Podczas niedzielnej akcji oprócz informacji o działaniach fundacji, rejestracji dawców, zaplanowaliśmy działania artystyczne i edukacyjne dla całych rodzin (koncerty, konkursy, pokazy).

Dołączając do bazy dawców możemy zostać dawcą dla pacjentów w Polsce, jak i na całym świecie. Państwa zaangażowanie może być realna pomocą dla Piotra Misiury, jak i dla innych potrzebujących.

Zapraszamy!

Informacja dla wolontariuszy:  czekamy jeszcze na Wasze zgłoszenia w sekretariacie Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni, ul. M. Roli-Żymierskiego 21.