Pod takim hasłem, we wtorek 30 kwietnia br., na Placu Wolności w Moryniu miała miejsce  „majówka” z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Narodowego Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

       Uroczystość  rozpoczęła się wystąpieniami okolicznościowymi Burmistrza Morynia Józefa Piątka, Dyrektora Zespołu Szkół w Moryniu Krzysztofa Jaza, księdza wikariusza Pawła Obsta oraz księdza proboszcza  ppłk. Andrzeja Lemieszki.  Pod obeliskiem upamiętniającym 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę delegacje przedstawicieli władz Morynia, Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu  oraz dyrekcji i młodzieży ZS w Moryniu złożyły wiązanki kwiatów.
I tak jak w poprzednich latach, również i w tym roku burmistrz Morynia uroczyście wręczył pierwszoklasistom  flagi państwowe. W części artystycznej wystąpił młodzieżowy chór Zespołu Szkół w Moryniu pod kier. p. Ilony Włodarczyk, natomiast wiersze patriotyczne zaprezentowały dzieci z klas I-ych Szkoły Podstawowej w Moryniu i oddziału w Witnicy (wych. Katarzyna Dudek i Kamila Tomala). Organizatorzy nie zapomnieli również o dorosłych, wśród których rozlosowano flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
       Zamierzeniem organizatorów było uzmysłowienie dzieciom, młodzieży i wszystkim  przybyłym na uroczystość mieszkańcom gminy, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu w/w święta, jak ważnym symbolem jest flaga narodowa i godło państwowe, jakie znaczenie w historii naszego kraju  miała Konstytucja 3 Maja z 1791 roku, i wreszcie wskazanie najmłodszym pięknych postaw patriotycznych.