Wczoraj (5 bm.) ulicami Gryfina przeszli niepełnosprawni, którzy głosili światu, że zasługują na godne miejsce w społeczeństwie.


5 maja obchodzony jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Akcja – prowadzona w krajach Unii Europejskiej od początku lat 90-tych XX wieku – ma na celu przybliżenie idei tolerancji i godności osoby niepełnosprawnej. To także sposób na zwrócenie uwagi na różne bariery, które niepełnosprawnym utrudniają lub wręcz uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia.

Kolorowy korowód, który przeszedł wczoraj gryfińskimi ulicami, zorganizowany został przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryfinie. Uczestnicy marszu wyruszyli spod swojej siedziby przy ul. Szczecińskiej 33; nieśli transparenty, wznosili okrzyki, na krótko zatrzymali się w centrum miasta na placu Barnima – kolorowy i radosny korowód docelowo zawędrował na teren OSiR-u, gdzie odbyły się występy artystyczne i mini zawody sportowe. Imprezie towarzyszyły wystawy: prac uczestników Warsztatów Terapii zajęciowej oraz fotograficzna „(Nie) pełnosprawność w obiektywie”.
 
Maria Piznal