„Tańcem przez świat” pod tym hasłem w zeszłym tygodniu w Domu Pomocy Społecznej w Moryniu odbyło się spotkanie integracyjne o tematyce misyjnej.


Czerwcowe spotkania, które organizuje Domu Pomocy Społecznej w Moryniu dla innych placówek, to już tradycja, która wpisała się w program corocznych wydarzeń Ośrodka.
Podczas tegorocznego wydarzenia pn. "Tańcem przez świat" DPS odwiedzili przedstawicieli m. in. placówek z: Dolic, Nowego Czarnowa, Szczecina, Myśliborza, Dębiec, Bielawki, Starej Rudnicy, Dębna, Goszkowa, Chojny, Trzcińska- Zdroju oraz Polic. Nie zabrakło również podopiecznych Miejskiego Ośrodka Kultury oraz dzieci i młodzież z Zespołu Szkół z Morynia.

- Podczas tegorocznego spotkania naszym głównym celem było przybliżenie tematu misji na świecie - informuje nas dyrektorka DPS w Moryniu s. Małgorzata Kałdowska.

Wyjątkowymi gośćmi wydarzenia integracyjnego byli żywi świadkowie, misjonarze: Werbista o. Adam Gut, s. Nikodema Boreczek - referentka do Spraw Misji ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego oraz Małgorzata Frymus dziennikarka Radia Szczecin.

Małgorzata Frymus wraz z towarzyszącym jej operatorem Łukaszem Nyksem, przybliżyli temat misji w Afryce na podstawie swojego autorskiego filmu pt. "Wielka Zielona Ściana, Afryka-Afryce", nagrodzonego na międzynarodowym festiwalu w Monako. Dokumentu opowiada o zalesieniu pustynnych terenów północnej Afryki.

O. Adam przybliżył wszystkim czym są misje? W jakich krajach są prowadzone? Dla kogo i jaki jest ich cel? Nauczył zgromadzonych piosenki w języku indonezyjskim oraz tańca z Ekwadoru. Opowiadał także o swojej posłudze misyjnej w Boliwii i Ekwadorze, gdzie przebywał kilka lat. Siostry natomiast, dzieliły się swoimi doświadczeniami z misji na Białorusi.

Uczestnicy w barwnych, zachwycających i precyzyjnie dobranych strojach, zaprezentowali tańce z różnych krajów świata, gdzie prowadzone są misje katolickie. Pomimo zmiennej pogody wszystkich zgromadzonych, opanowała atmosfera wielkiej radości, wyrażającej gotowość tegorocznego misyjnego przesłania jakim jest hasło „Tańcem przez świat”.

Wszystkie grupy biorące udział w spotkaniu otrzymały podziękowania i upominki o tematyce misyjnej oraz smaczny, misyjny poczęstunek.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga i Wojewoda Zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski. Współorganizatorem spotkania był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce.